رشت-هویت گیلان:مسعود صادقی خمامی مدیرعامل توزیع برق گیلان از کشف و شناسایی 17 دستگاه ماینر در یک مرکز غیر قانونی استخراج رمزارز در استان گیلان خبر داد.

به گزارش هویت گیلان ؛ وی با اشاره به اینکه دستگاه‌های استخراج بدون مجوز ارز دیجیتال یکی از مهمترین عوامل افزایش غیرمجاز مصرف برق هستند، خاطرنشان کرد: تلاش برای شناسایی و کشف دستگاه‌های ماینر غیرقانونی در استان گیلان به طور جدی ادامه دارد؛ زیرا این متخلفان باتوجه به شرایط ویژه صنعت برق موجب تضییع حقوق مشترکان و شهروندان و افزایش میزان خاموشی ها می‌شوند.

صادقی اظهار داشت: مراکز غیرقانونی استخراج رمزارز به دلیل مصرف بیش از اندازه برق ، سبب تخریب شبکه های برق خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گیلان، برگزاری چندین مورد اقدام فراگیر با هدف ردیابی و کشف ماینرهای غیرمجاز، تشکیل گروه های ویژه جهت بررسی میدانی و شناسایی محل‌های نصب ماینر، هماهنگی با مراجع قضایی و اخذ مجوز جهت ورود به مراکز استقرار ماینر، تقویت اکیپ برق‌های غیر مجاز و آموزش و ایجاد حساسیت در همکاران بهره‌برداری و ماموران قرائت امورهای اجرایی جهت شناسایی و مستندسازی مراکز استقرار ماینر را از اقدامات شرکت توزیع نیروی برق گیلان در زمینه‌ی شناسایی و برخورد با مراکز تولید ارز دیجیتال اعلام کرد.

وی تصریح کرد: برای این مرکز متخلف ۱۰ میلیارد تومان جریمه به دلیل استفاده غیرمجاز از شبکه های برق صادر شده است.

صادقی عنوان کرد: مسأله رمزارزها را باید فراتر از افزوده شدن یک مصرف کننده به دیگر مصرف کنندگان برق لحاظ کرد و باید آن را بعنوان مسأله ای که می تواند به تهدیدی فزاینده برای ثبات صنعت برق، و ثبات اجتماعی و سیاسی تبدیل شود در نظر گرفت.

وی افزود: افرادی که مراکز غیرمجاز رمز ارز را معرفی کنند، جایزه نقدی دریافت خواهند کرد ضمن اینکه اینکار از طریق نرم افزار برق من و سامانه ۱۲۱ امکان پذیر است و البته نام این افراد محرمانه خواهد ماند.