رشت-هویت گیلان:مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گیلان از پرداخت ۳۷ میلیارد تومان اعتبار در حوزه فرش این استان خبر داد و گفت: ۱۳ هزار فرشباف در گیلان فعالیت می‌کنند.

به گزارش هویت گیلان به نقل از روابط عمومی اداره کل صمت گیلان، تیمور پورحیدری صبح سه شنبه در نشست تخصصی «گیله فرش» در رشت اظهار کرد: گیلان در حوزه فرش ظرفیت‌های ارزشمندی دارد که سال‌ها این توانمندی‌ها خاموش و مغفول مانده بود.

مدیرکل صمت گیلان با اشاره به لزوم بازار شناسی در حوزه صنعت فرش اضافه کرد: برگزاری نشست‌ها و همایش‌های مختلف با محوریت فرش، منجر به شناخت بیشتر کشور نسبت به این صنعت می‌شود.

پورحیدری از فعالیت بیش از ۱۳ هزار بافنده فرش در گیلان خبر داد و بیان کرد: هنرمندان حوزه فرش می‌توانند در بازارهای جهانی حرفی برای گفتن داشته باشند.

وی با اشاره به فعالیت ۷ کارگاه آموزش قالیبافی در گیلان افزود: ۵۵۶ فقره تسهیلات اشتغالزایی در حوزه فرش با اعتبار ۳۷ میلیارد تومان به فرشبافان گیلان پرداخت شد.

مدیرکل صمت گیلان با بیان اینکه صنعت فرش می‌تواند ارزش افزوده خوبی برای کشور و گیلان فراهم کند، گفت: صنعت فرش گیلان می‌تواند سهم خوبی در بازارهای جهانی داشته باشد و این مهم باهدف گذاری دقیق در بازار صنعت فرش صورت می‌گیرد.

پورحیدری با تاکید بر لزوم برپایی همایش تخصصی با موضوعات مختلف اضافه کرد: نشست‌ها و همایش‌ها در حوزه‌های مختلف نباید نمایشی باشد این نشست هم تخصصی و آموزشی است و باید استمرار داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه موانع در مسیر صنعت فرش در گیلان برداشته شود، افزود: واکاوی موانع صنعت فرش و راهکارهای برون رفت آن مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل صمت گیلان با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی نگاه ویژه به صنعت فرش داشته باشند، گفت: مدیران گیلان در حوزه تولید دغدغه مند هستند و این دغدغه مندی هم باید به صنعت فرش سرایت کند.

پورحیدری با بیان اینکه گیلان ظرفیت صادرات فرش را دارد که این ظرفیت باید مورد توجه قرار گیرد، اضافه کرد: بانک‌ها تسهیلات و اعتبارات خود را به حوزه صنعت فرش سوق دهند

وی با اشاره به اینکه فرش گیلان به عنوان بسته صادرات فرهنگی هویت دار مطرح است، افزود: ساماندهی بیمه بافندگان که از دغدغه‌های مهم صنعت فرش است در اولویت مسؤولان قرار گیرد.

گفتنی است در پایان این مراسم از یازده فعال عرصه هنر صنعت فرش گیلان و اساتید و مشاهیری نظیر استاد میر مولا ثریا و استاد ژوله با اهدا لوح تقدیر و تجلیل بعمل آمد.