رشت-هویت گیلان:اولین مانور کاربردی ربات نجاتگر جمعیت هلال احمر گیلان در مانور پویش ملی غرق نشویم در نوار ساحلی دریای خزر با موفقیت به پایان رسید.

به گزارش هویت گیلان به نقل از روابط عمومی جمعیت هلال‌احمر استان گیلان: هادی سلیمی در گفتگو با رسانه‌ها گفت: ما باید تمام تلاش و برنامه ریزیمان بر این اصل استوار باشد که نباید جان انسان‌ها را به خطر بیندازیم، به همین منظور از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای تولید انبوه ربات های نجاتگر در حوادث و بحران‌های گوناگون استفاده خواهیم کرد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر گیلان با بیان وجود توان داخلی و برگزاری جلسات کارشناسی با چند شرکت دانش بنیان داخلی و دانشگاه علمی‌کاربردی در استان در این خصوص به توافقاتی رسیده‌ایم افزودند: در نمایشگاه سازمان مدیریت بحران در تهران از این ربات ها رونمایی گردید که تحسین و حمایت مسئولان مربوطه را در پی داشت.

سلیمی در ادامه از راه اندازی دبیرخانه امداد و نجات رباتیک در استان گیلان خبر داد و اضافه کرد: این دبیرخانه به ارزیابی ایده‌های موجود در این زمینه می‌پردازد.

وی به متنوع بودن محصولات ارایه شده در رابطه با ربات های امدادگر در این دبیرخانه اشاره نمود و خاطر نشان کرد: این ربات ها بر اساس محیط های جغرافیایی و جنس حوادث در محیط های شبیه سازی شده ارزیابی می‌شود که در صورت موفقیت به تولید خواهد رسید.

مدیرعامل هلال‌احمر گیلان در حاشیه برگزاری مانور دریای و ساحلی در راستای پویش ملی غرق نشویم که در بندر انزلی به اجرا درآمد تصریح کرد: جهان در حال حرکت به سمت تکنولوژی‌های پیشرفته است که این امر باعث کاهش زحمات نیروی انسانی خواهد شد.

سلیمی‌با تاکید بر اهمیت استفاده از علوم و فناوری‌های نوین، تاکید کرد: استفاده از علوم نوین که یکی از شاخه‌های آن علم رباتیک است علاوه بر کاهش آسیب‌ها و خطراتی که در حین کار به افراد وارد می‌شود، راندمان فعالیت‌ها را افزایش داده و از سوی دیگر دستاوردهای مثبتی به همراه خواهد داشت.

وی با تاکید بر اهمیت استفاده از علوم و فناوری‌های نوین، خاطر نشان کرد: استفاده از علوم نوین که یکی از شاخه‌های آن علم رباتیک است علاوه بر کاهش آسیب‌ها و خطراتی که در حین کار به افراد وارد می‌شود، راندمان فعالیت‌ها را افزایش داده و از سوی دیگر دستاوردهای مثبتی به همراه خواهد داشت.

گفتنی است از این ربات ها که قابلیت پرواز در ارتفاعات ، موقعیت یابی ، تصویربرداری و تکنولوژی‌های گوناگون را داراست برای نجات و کمک رسانی به مصدومان در مناطق زلزله زده ، کشف پیکر مغروقین و محل های آلوده به مواد شیمایی استفاده خواهد شد و در این راستا تیم های امداد و نجات رباتیک جمعیت هلال‌احمر گیلان نیز در آینده نزدیک ایجاد خواهد شد.