رشت-هویت گیلان:مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان در مراسم افتتاح پروژه ساماندهی رودخانه مرزی آستارا چای گفت : ساماندهی رودخانه مرزی آستارا چای طرح بزرگی بود که در چندین سال انجام شد و طرحی که امروز بهره‌برداری شد، نقطه پایانی برای این مجموعه است و تکه باقی مانده در پایین دست هم به صورت جداگانه اجرا خواهد شد و به این پروژه پیوستگی نخواهد داشت.

به گزارش هویت گیلان به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گیلان؛ وحید خرّمی در تشریح پروژه ساماندهی رودخانه مرزی آستارا چای ضمن تشکر و قدردانی از فرماندهی مرزبانی و فرمانداری و سایر ادارات مرتبط شهرستان آستارا و همچنین عوامل اجرایی و مشاور طرح در اجرای این پروژه گفت: رودخانه مرزی آستارا بیش از ۳۶ کیلومتر از سرمنشا تا دریا طول دارد و حدود ۳۲ کیلومتر آن مرزی محسوب می‌شود که برای ۱۵ کیلومتر رودخانه مطالعات ساماندهی انجام و براساس آن ۱۲ کیلومتر از مسیر نیازمند ساماندهی تشخیص داده شده است.

خرّمی افزود: طرح‌های گوناگونی از سال ۱۳۷۵ تاکنون در محدوده آستارا چای انجام شده که سنگین‌ترین و مهمترین آن همین طرحی است که امروز به بهره‌برداری رسید؛ ۶۰۰ متر طول این دیوار وزنی بتنی است و بر اساس پروتکل‌های مرزی که سال ۱۳۳۵ بین ۲ کشور منعقد شده، به اجرا درآمد.

وی بیان کرد: این رودخانه در سال‌های گذشته آستارا را به زیر آب می‌برد، زیرا مسیر آن مشرف به شهر بوده و جایی که امروز پروژه اجرا شده، در نتیجه سستی زمین به طور کامل در تهدید رودخانه بوده است.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان اضافه کرد: طول دیواره بتنی که در چند قرارداد گذشته در آستارا اجرا شده به بیش از سه کیلومتر می‌رسد و در سایر بخش‌های رودخانه ساماندهی با اجرای دیواره‌های سنگی انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه اصلاح حدود ۹ کیلومتر از مسیر آستارا چای انجام شده است، اظهار کرد: ۲ هزار و ۲۰۰ متر از این محل تا دیواره گمرک فاصله وجود دارد که برای بیش از یک‌هزار متر باقی‌مانده هم طرح مشابهی آماده شده است و در آینده انجام خواهد.

خرّمی عنوان کرد: چند برجک مرزبانی در نقاط مرزی مشرف به رودخانه هستند و از این رو آب به زیر آنها نفوذ می‌کرد که با سنگ رودخانه‌ای ایمن‌سازی شدند تا شرایط بهتری داشته باشند و با تدبیر فرماندار از طریق بند ز تبصره ۸ بدون تخصیص اعتبار از طریق مصالح رودخانه‌ای تلاش شد تا پاسگاه بعدی و محدوده اطرافش ایمن شود و نگرانی در این زمینه نداشته باشیم.

وی یادآور شد: ۵۰۰ میلیارد ریال از ابتدا تا به امروز برای طرح‌های ساماندهی هزینه شده و آخرین قسمتی که اجرا می‌شود، ۳۰۰ میلیارد ریال بار مالی داشته است و در مجموع برآورد ارزش ریالی طرح ساماندهی آستارا چای به قیمت روز به بیش از پنج هزار میلیارد ریال می‌رسد.