رشت-هویت گیلان:توسعه مناطق روستایی باعث خودکفایی و پیشرفت کشور می شود.

به گزارش هویت گیلان به نقل از روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان، به مناسبت روز ملی روستاو عشایر (۱۵مهرماه) جمعی از خبرنگاران از روستاهای امام زاده شفیع و میر محله از توابع شهرستان ماسال بازدید کردند.

حامد دائمی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان در حاشیه این بازدید در گفت وگویی با اشاره به نقش مهم روستاییان در خودکفایی و پیشرفت کشور گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با پشتوانه حساب ۱۰۰ حضرت امام ( ره) به عنوان مهمترین دستگاه خدمت رسانی به روستاییان است.

وی افزود: برای کاهش مشکلات مناطق روستایی با اجرای طرح های هادی، مسکن محرومین، اقشارکم درآمد، صدور اسناد مالکیت روستایی و همراهی در حوادث غیر مترقبه مانند سیل زلزله و دیگر موارد، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یاور همیشه همراه روستا و روستاییان است.

وی اضافه کرد: اجرای طرح صدور اسناد مالکیت به روستاییان تاکنون نزدیک به ۶۰۰۰ برگ سند مالکیت روستایی در ۷۹۶ روستا و افزون بر ۸۵۰ فقره سند مالکیت در ۱۶شهرزیر ۲۵هزار نفر به ساکنین تحویل داده شد.

وی گفت: در روستای امامزاده شفیع بخش شاندرمن از توابع شهرستان ماسال در سال جاری با صرف هزینه یک میلیارد تومان کار سنگ فرش و کانیو محوطه امامزاده به اتمام رسید و همچنین برای بازنگری طرح هادی این روستا ۱/۵ میلیاردتومان مصوب شد که با تخصیص اعتبار پیاده روسازی، ایجاد پیر نشین، و پیش بینی فضای ورزشی برای جوانان اجرایی خواهد شد.

دائمی با اشاره به اهمیت روستای امامزاده شفیع بخش شاندرمن گفت :این روستا با ۲۰۰ خانوار جمعیت نقش مهمی درجذب گردشگر دارد لذا با صرف هزینه یک میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی ،۱۵۰۰متر سنگ فرش و۳۰۰متر جوب سازی در محل امامزاده شفیع این روستا انجام شد .

وی افزود: مرحله اول اجرای طرح هادی این روستا به پایان رسید.

وی اضافه کرد: کار پرداخت تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی در روستای امامزاده شفیع از سال ۱۳۸۴ با پرداخت ۵ میلیون تومان تسهیلات بانکی آغاز شد و در سال گذشته نیز در این روستا برای ۸ واحد مسکونی محرومین تسهیلات ارزان قیمت بانکی و به هر واحد سه میلیون تومان کمک بلاعوض از محل حساب ۱۰۰ حضرت امام (ره) پرداخت شدکه مجموعه اقدامات انجام شده باعث شد که مهاجرت روستاییان معکوس شود.

در ادامه مهندس دائمی با ورود به روستای میرمحله بخش مرکزی شهرستان گفت: از سال ۱۳۹۴ با حمایت مهندس شاملو معاونت عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور کار اجرای طرح هادی روستای شامل جدول، کانیو ، محوطه سازی امامزاده و مسجد در دستور کار قرار گرفت که با تخصیص اعتبار بخشی از کار به اتمام رسید .

وی یاد آور شد: اجرای طرح‌های هادی در روستاهای بالای ۲۰خانوار ،جدول کانیو،پیاده رو سازی ،اسفالت معابر روستایی، مرمت و بازسازی مکان های مذهبی و گردشگری با تخصیص اعتبارات همچنان تداوم دارد.

حامد دائمی گفت: همزمان با آغاز طرح ملی مقاوم سازی مسکن روستایی از سال ۱۳۸۴ در روستا میرمحله ۶۴ واحد مسکونی مقاوم سازی شد و علاوه بر آن به سه واحد مسکونی محرومین در سال گذشته تسهیلات بانکی و کمک های بلاعوض از محل حساب ۱۰۰ امام (ره) پرداخت شد.

وی افزود: در بازسازی و ساماندهی این روستا در مرحله اول با اعتبار ۷۰۰ میلیون تومان یک هزار و ۸۰۰ متر سنگ فرش،۶۵۷۰متراسفالت در شهریورماه سال ۱۳۹۷ با حضور معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور به بهره برداری رسید، همچنین درمرحله دیگری از اجرای این طرح ۵۰۰میلیون تومان اعتبار تخصیص یافت که ۳۰۰ متر سنگ فرش انجام شد.

وی اضافه کرد: در سال‌جاری نیز با اعتبار یک میلیارد تومان از منابع ملی اجرای طرح های یادشده دراین روستاها تداوم دارد.

لیلا صمدی بخشدار بخش مرکزی شهرستان ماسال نیز در این گفت وگو از اقدامات انجام شده دستگاههای اجرایی قدردانی کرد و خواستار افزایش اعتبارات ملی برای کاهش مشکلات در حوزه های عمرانی، آب اشامیدنی، برق، مخابرات و اسفالت معابر مناطق روستایی شد.

وی در بخشی دیگر شهرستان ماسال را گردشگر پذیر خواند و گفت در بخش ساخت و ساز در مناطق روستایی مشکلات عمده ای وجود دارد که بخش عمده آن مرتبط با منابع طبیعی است که باید ماده ۴ قانون ساخت و ساز برای روستاییان در مناطق روستایی اجرایی شود.

گفتنی است بازدید میدانی خبرنگاران از اجرای طرحهای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان در سطح استان تداوم دارد.