رشت-هویت گیلان:سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر اهمیت تحقق جوانی جمعیت برای آینده کشور و به ویژه استان گفت: تحقق جوانی جمعیت یک وظیفه ی ملی و استانی است.

به گزارش هویت گیلان نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا ) ؛ دکتر اسماعیل نورصالحی سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در جلسه قرارگاه جوانی جمعیت که با حضور رییس دانشگاه و سایر معاونان برگزار شد با بیان اینکه کاهش نرخ باروری یک خطر برای هویت ایرانی و گیلانی است، اظهار داشت : تحقق جوانی جمعیت یک وظیفه ملی و استانی است.

وی افزود: اگر نتوانیم جمعیت استان را طی هفت سال احیا کنیم دچار سیاهچاله جمعیتی می شویم و ۱۵۰ سال زمان می برد که بتوانیم مجدد جمعیت استان را جوان کنیم.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه در ادامه با اشاره به پایین بودن نرخ باروری در استان گیلان گفت: در صورت تداوم روال کنونی باروری و جمعیت، در ۳۰ سال آینده گیلان خالی از نسل جوان خواهد شد و این موضوع از لحاظ امنیتی و هویتی هم بسیار خطرناک است.

دکتر نورصالحی تصریح کرد: در صورت سالمند شدن جمعیت کشور و استان، علاوه بر به خطر افتادن هویت و امنیت، تولید و توسعه کشور و استان هم دچار چالش های جدی می شود و هزینه های بسیاری بر جامعه و خانواده ها تحمیل خواهد شد.