رشت-هویت گیلان:رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، این استان را با توجه به موقعیت خاص خود از آسیب‌پذیرترین استان های کشور برشمرد و گفت: با توجه به بازگشایی مدارس و احتمال شیوع سویه جدید ویروس کرونا، باید با هم اندیشی بیشتر مانع از گسترش ویروس کرونا شویم.

به گزارش هویت گیلان نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وبدا)، دکتر ارسلان سالاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان پیش از ظهر امروز در شورای معاونین دانشگاه در سالن اجلاس معاونت بهداشتی با تقدیر از تلاش شبانه روزی شبکه های بهداشت و درمان در اجرای واکسیناسیون کووید_۱۹ در سطح استان، اظهار کرد: با وجود کمبود در زیرساخت ها، تلاش شبانه روزی شبکه های بهداشت و درمان باعث موفقیت گیلان در اجرای واکسیناسیون کووید۱۹ در سطح کشور شد.

وی با بیان اینکه میزبان ۷ میلیون مسافر نوروزی طی دو هفته گذشته در گیلان بودیم، افزود: گیلان با توجه به اینکه همواره میزبان مسافران زیادی در طول سال بوده، سالمندترین استان کشور است و از کمبود زیرساخت ها در حوزه بهداشت و درمان رنج‌می برد، از آسیب پذیرترین استان های کشور در شیوع بیماری کرونا است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: با بازگشایی مدارس و دانشگاه ها مطمئنا در صورت ورود سویه ی جدید ویروس کووید_۱۹، خطر بسیاری سلامت مردم را تهدید می کند که نیاز است با هم اندیشی بیشتر مانع از آن شویم.

دکتر سالاری با بیان اینکه هنوز شماری از جمعیت گیلان واکسن تزریق نکرده اند، گفت: باید راهکاری برای ترغیب هر چه بیشتر مردم برای تکمیل واکسیناسیون کووید_۱۹ اندیشید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان واکسیناسیون زیر ۱۲ سال را یکی دیگر از دغدغه های نظام سلامت دانست و افزود: این گروه گرچه کمتر مبتلا به کرونا میشوند اما بسیار می‌تواند در انتقال و سرایت بیماری کرونا موثر باشند.

دکتر سالاری با بیان اینکه در فرایند نظارت ها مشخص می‌شود که رعایت شیوه نامه های بهداشتی کاملا رعایت نمی‌شود، تصریح کرد: نظارت بر واحد‌های آموزشی و اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی باید با آموزش های مستمر جدی گرفته شود.

وی همچنین بر تسریع در پرداختی پزشکان خانواده، تشدید نظارت بر اجرای طرح‌های عمرانی و فنی، تشدید همکاریها در راستای تسریع عملیات اجرایی طرح‌های محرومیت زدایی سپاه، کاهش اختلافات در ثبت مغایرات واکسن کرونا و همچنین بهبود شاخص های بهداشتی در شهرستان ها تاکید کرد.

گفتنی است در این نشست علاوه بر معاونین، مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان سرتاسر استان نیز به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در جهت رعایت موازین بهداشتی، اجرای صد درصدی تزریق واکسن و همچنین رعایت شیوه نامه های بهداشتی در مدارس و دانشگاه پرداختند.