رشت-هویت گیلان:مدیر شعب بانک مسکن گیلان از پرداخت ۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات در طرح نهضت ملی مسکن توسط این بانک خبر داد.

رشت-هویت گیلان:سمانه عادلی راجیری

به گزارش هویت گیلان ؛ زهرا صداقت علی مدیر شعب بانک مسکن استان گیلان در نشست خبری با رسانه های گروهی استان ضمن تبریک به مناسبت ۱۷ مرداد گرامیداشت روز خبرنگار و ۲۶ مرداد سالروز ورود آزادگان به کشور اظهار داشت:بانک مسکن به عنوان بانک تخصصی که در حوزه مسکن فعالیت می کند همیشه پای کار بوده و کارنامه موفقی در حمایت از فعالان صنعت ساختمان دارد.

وی با بیان اینکه بانک مسکن در طرح نهضت ملی مسکن به تکالیف خود عمل کرده است ، افزود:در نشست کمیسیون عمرانی مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاون رئیس جمهور ، از بانک مسکن جهت انجام تکالیف و تعهداتش در طرح نهضت ملی مسکن تقدیر به عمل آمد.

پرداخت ۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات در طرح نهضت ملی مسکن

مدیر شعب بانک مسکن استان ، سقف پرداخت طرح  تسهیلات نهضت ملی مسکن در شهر رشت ، شهرستان و روستاها بر اساس مصوبه را ۳۵۰ ، ۳۰۰ و ۲۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت:این مبالغ در قالب طرح های انبوه سازی و خودمالکی پرداخت می شود.

وی با اشاره به معرفی ۵۷۵۲ واحد در قالب طرح انبوه سازی و خودمالک برای دریافت تسهیلات مذکور به بانک مسکن تصریح کرد:تاکنون ۳۴ درصد از این واحدها برای دریافت تسهیلات انعقاد قرارداد کرده و در حال دریافت تسهیلات هستند.

صداقت علی از پرداخت ۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات در طرح نهضت ملی مسکن توسط این بانک خبر داد و گفت:اعتباراین ۲ هزار میلیارد ریال که تاکنون پرداخت شده از منابع بانک مسکن تامین شده است.

تسهیلات بانک مسکن برای بافت فرسوده

مدیر شعب بانک مسکن گیلان با بیان اینکه پرداخت تسهیلات برای بافت فرسوده از تکالیف این بانک در طرح نهضت ملی مسکن است،  بیان داشت:این تسهیلات در بافت های فرسوده در راستای احیا ، بهسازی و مقاوم سازی بافت های فرسوده و مناطق ناکارآمد شهری و توسعه رونق ساخت مسکن در بافت فرسوده پرداخت می شود.

وی ادامه داد:متقاضیان برای دریافت تسهیلات بافت فرسوده پس از ثبت نام در سایت وزارت راه و شهرسازی و معرفی به بانک مسکن ، مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان با نرخ ۹ درصد و ۵۰ میلیون ( از محل منابع بانک) هم با نرخ ۱۷ و نیم تا ۱۸ درصد دریافت می کنند که متاسفانه استقبال مردم استان در این بخش کمرنگ است.

تامین منابع مالی بانک مسکن

وی با تاکید بر اینکه در راستای تحقق اهداف دولت ، اجرای طرح های ملی توسط بانک مسکن و همچنین تعهدات بانک برای پرداخت تسهیلات ، تامین منابع مالی برای بانک حائز اهمیت است ، خاطرنشان کرد:جذب منابع از طریق سپرده گذاری مردم در بانک مسکن و وصول مطالبات تسهیلات از منابع اعتباری بانک مسکن هستند و بانک با استفاده از این منابع در عرصه جهش تولید مسکن گام بر می دارد.

اجرای طرح نهضت در بانک مسکن و مزایای آن

مدیر شعب بانک مسکن گیلان ادامه داد: در راستای تامین منابع مالی بانک از طریق سپرده گذاری و وصول مطالبات بانک طرحی را به عنوان طرح نهضت اجرایی کرده که در این طرح سپرده ممتاز کوتاه مدت ویژه ۶ ماهه است که برای اشخاص حقیقی و حقوقی افتتاح می شود ، حداقل مانده برای اشخاص حقیقی ۵۰ میلیون و اشخاص حقوقی ۵۰۰ میلیون با نرخ سود ۱۵ درصد است و هرماه بر اساس متوسط موجودی حساب مشتری، به حساب اوراق حق تقدم خرید تسهیلات مسکن تعلق می‌گیرد.

صداقت علی افزود:اوراق حق تقدم برای خرید و ساخت مسکن استفاده می شود، حسابی که با عنوان طرح نهضت افتتاح شود با ضریب تخصیص ۳۰ درصد اوراق حق تقدم به سپرده تعلق می گیرد آن اوراق درکارگزاری فرابورس بنا به قیمت بازار به فروش می رسد و این طرح در راستای تجهیز منابع حمایت از طرح نهضت ملی مسکن توسط بانک تصویب شد و به شبکه بانک مسکن اعلام گردید.

وی یادآورشد: مهلت آن تا ۲۰ مرداد ماه سالجاری بوده که به دلیل استقبال مشتریان تا پایان آذر ماه سالجاری تمدید شده است.

اجرای طرح غدیر و مزایای این طرح

صداقت علی با تاکید بر اینکه وصول مطالبات تامین کننده منابع مالی بانک است ، خاطرنشان کرد:طرح غدیر یکی از طرح های حمایتی و تشویقی جهت تکریم مشتریان است که در اجرای این طرح ، مشتریان خوش حسابی که قبل از سر رسید قسط را پرداخت کنند و مدت آن ۶ ماه شود در لیست قرعه کشی قرار می گیرند و به تعداد تعریف شده ، تسهیلات ۱۰۰ ، ۵۰ و ۱۰ میلیون تومانی به قید قرعه به آنها تعلق می‌گیرد.

وی یادآور شد: در طرح غدیر مشتریانی که مطالبات غیر جاری دارند و به دنبال تسویه نقدی کامل هستند نیز جرایم آنها بخشوده می شود‌.

مدیر شعب بانک مسکن گیلان عنوان کرد:افرادی که وجه التزام مشارکت مدنی دارند ( افرادی که تسهیلات مشارکت مدنی گرفتند و معوق هستند ) در طرح غدیر وجه التزام تا سقف ۵۰ میلیون تومان با نرخ صفر درصد در ۴۸ ماه تقسیط می شود تا تعیین تکلیف کنند.

صداقت علی ادامه داد: در طرح غدیر مشتریانی که فاقد مطالبات معوق هستند می توانند تغییر نام مدیون را بدون اینکه واریز درصدی از مانده بدهی را داشته باشند، انجام دهند مهلت این طرح نیز تا پایان شهریور ماه سالجاری است تا مشتریان از این طرح استفاده کنند‌.

پرداخت تسهیلات خرید مسکن به نخبگان

مدیر شعب بانک مسکن گیلان گفت:در راستای تحقق شعار سال از سوی مقام معظم رهبری” تولید ، دانش بنیان و اشتغال آفرین ” جهت حمایت از جوانان نخبه و با استعداد، پرداخت تسهیلات خرید مسکن برای نخبگان تا ۶۰۰ میلیون افزایش یافته و مدت زمان بازپرداخت آن ۲۰ ساله است.

وی یادآورشد:نخبگانی که به بانک مسکن معرفی می شوند بدون سپرده گذاری این تسهیلات را با کارمزد ۱۸ درصد دریافت می کنند.

حمایت از تولید مسکن با فناوری نوین

صداقت علی با تاکید بر اینکه تولید مسکن با فناوری نوین مدنظر بانک است ، تصریح کرد:بانک مسکن با رویکرد تشویق بیشتر ساخت مسکن توسط انبوه سازان با فناوری های نوین سقف تسهیلات را تا ۶۰۰ میلیون افزایش داده است.

رتبه برتر بانک مسکن گیلان در پرداخت تسهیلات

صداقت علی خاطرنشان کرد:بانک مسکن رتبه برتر در استان را جهت پرداخت تسهیلات دارد و تا پایان تیر ماه سالجاری ۶۱۴۸ فقره تسهیلات با مبلغ تسهیلات خالص پرداختی ۹ هزار و ۳۴ میلیارد ریال پرداخت کرده و تاثیرگذاری زیادی در خانه دار کردن مردم داشته است‌.