رشت-هویت گیلان:مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان گیلان اعلام کرد: برنامه های متنوع فرهنگی و اجتماعی در 99 بقعه متبرکه گیلان در دهه ولایت در حال برگزاری است.

به گزارش هویت گیلان ؛ حجت الاسلام ستار علیزاده گفت: ویژه برنامه های دهه ولایت از جمله مراسم ولادت امام هادی(علیه السلام)، کاروان شادی غدیر، همایش بانوان ولایی، مانور سلامت، مسابقات منطقه ای قرآن کریم، جشن روز عید غدیر و توزیع بسته‌های معیشتی تبرکات علوی با رعایت پروتکل های بهداشتی در دهه ولایت در گیلان در حال برگزاری است.

 

مدیرکل اوقاف وامور خیریه گیلان افزود: جشن ولایت علوی، اکمال دین نبوی یکی از ویژه برنامه‌های قابل توجه و پررونق اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان است که در راستای غنا بخشیدن فرهنگ اصیل اسلامی یعنی امام‌شناسی و ولایت‌مداری در ایام دهه ولایت برگزار می‌شود.

 

وی با اشاره به برنامه‌های اوقاف استان در دهه ولایت افزود: برگزاری مراسم دعای عرفه در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه، برگزاری مراسم جشن میلاد امام هادی(علیه السلام)، قرائت زیارت جامعه کبیره در شب میلاد آن حضرت در بقاع متبرکه شاخص، برپایی محافل عموماً مجازی انس با قرآن کریم با حضور جامعه‌ قرآنی، بسیج و عموم مردم، با شعار«ولایت و قرآن» از برنامه های دهه ولایت اوقاف گیلان است.

 

علیزاده اظهار داشت: جشن ویژه عید غدیر، برگزاری کاروان های شادی با توجه به وضعیت کرونایی و مساعد نبودن شرایط برای برگزاری مراسم حضوری، مدیحه سرایی و شعرخوانی آئینی مجازی، برپایی نمایشگاه‌های محصولات فرهنگی در صحن و پیاده روهای منتهی به بقاع متبرکه از برنامه‌های اوقاف گیلان در دهه ولایت است.

 

وی اضافه کرد: بقاع مجری جشن‌های دهه ولایت با رعایت موازین بهداشتی مراسم دعای عرفه، خطبه غدیرخوانی، ایستگاه همه واقف باشیم، تجلیل از سادات خادم و قرائت میثاق نامه ولایی را نیز در دستور کار دارند.

 

مدیرکل اوقاف وامور خیریه گیلان از اجرای مانور سلامت در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه استان در دهه ولایت خبر داد و تاکید کرد: این طرح در راستای اجرای نیات واقفان خیراندیش در حوزه دارو و درمان، ترویج فرهنگ وقف در حوزه سلامت، ایجاد بستر مناسب برای مشارکت عمومی در حوزه سلامت، غربالگری زائران و مجاوران بقاع متبرکه از نظر سلامت جسمانی و کمک به نظام سلامت کشور اجرا می‌شود.

 

وی از مشارکت بسیج و دانشگاه علوم پزشکی در اجرای مانور سلامت در بقاع متبرکه استان خبر داد و افزود: در این طرح مراکز افق بقاع متبرکه که کارگاه تولید ماسک دارند به صورت رایگان ماسک بین زائرین توزیع میکنند.

 

علیزاده اظهار کرد: توزیع بسته‌های مواد شوینده و ضدعفونی کننده بین زائران و مجاوران توسط مراکز افق بقاع متبرکه انجام می شود.

 

وی خاطرنشان کرد: در این طرح با همکاری خدام افتخاری و اعضای مراکز افق بقاع متبرکه، آزمایش قند خون، فشار، ویزیت رایگان از زائرین و مجاورین بقاع متبرکه انجام شود و با هماهنگی و تعامل با شبکه بهداشت و درمان تست رایگان کرونا از زائرین صورت گیرد.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان، تجلیل از پرستاران و کادر درمان را از دیگر بخش های مانور سلامت برشمرد و گفت: روسای ادارات شهرستان های لاهیجان، لنگرود، رودسر، رشت و مدیرکل اوقاف گیلان با حضور در مراکز درمانی از کادر درمان قدردانی نموده اند.

 

وی همچنین از برگزاری مسابقات منطقه ای قرآن کریم در دهه ولایت در رشت و رودسر خبر داد و گفت: در این مسابقات ۹۰۰ قاری و حافظ گیلانی در آستان مطهر خواهر امام رشت و دارالقرآن طالبزاده به رقابت با یکدیگر می پردازند.

 

علیزاده، توزیع تبرکات علوی را از دیگر برنامه های دهه ولایت امسال برشمرد و گفت: این طرح اختصاص به بقاع مجری برگزاری مراسم دهه ولایت نداشته و همه مراکز افق بقاع متبرکه برای کاهش آسیب های ناشی از کرونا با کمک خیرین اقدام به تهیه و توزیه بسته های معیشتی بین نیازمندان می کنند.