رشت-هویت گیلان:رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت از ثبت بالغ بر ۲۷۹ هزار فقره تخلف رانندگی در رشت طی مدت زمان سه سال اخیر خبر داد.

به گزارش خبرنگار هویت گیلان از رشت ؛اسماعیل حاجی پور با اشاره به اینکه نصب ۱۱۰ ایستگاه دوربین در رشت در دست انجام است اظهار کرد: از این تعداد دوربین ۷۷ ایستگاه دوربین نظارتی، ۲۲ ایستگاه دوربین ثبت تخلف چراغ قرمز و یازده ایستگاه دوربین کنترل سرعت هستند.

 

وی با بیان اینکه کلیه فونداسیون مربوط به دکل و دوربین های ثبت تخلف چراغ قرمز (۲۲ ایستگاه) و کنترل سرعت( یازده ایستگاه) نصب شده است افزود: از مجموع ۷۷ ایستگاه نظارتی نیز تا کنون، فونداسیون های ۷۳ ایستگاه نظارتی و ۷۲ دکل نصب شده است.

 

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای رشت با اشاره به اینکه تعدادی از دوربین ها در اواخر خرداد سال جاری در نقاط مختلف شهر نصب شد تصریح کرد: در ۲۸ خرداد سال جاری تعداد ۲۶ دستگاه دوربین در نقاطی از جمله میدان شهید انصاری، میدان صابرین، بلوار شهید انصاری( سه راه کانادا) ، میدان توحید، میدان شهید غزنوی ، سه راه گلایل ، بلوار گیلان میدان شهید حسین نیا، میدان تربیت معلم و بلوار سمیه تقاطع خیابان ۱۲۲ راه اندازی شده و هم اکنون تصاویر این دوربین ها در مرکز کنترل ترافیک شهرداری و بهره برداران دیگر در دست بهره برداری قرار دارد.

 

حاجی پور با ارائه آمار ثبت شده جرائم رانندگی توسط دوربین های ثبت تخلف شهر رشت در برخی از نقاط شهر افزود: از اول تیرماه سال ۹۷ لغایت ۳۱ خرداد سال جاری ، طی مدت زمانی سه سال جرائم رانندگی ثبت شده توسط دوربین های ثبت تخلف رشت در نقاطی از جمله چهار راه میکائیل به مطهری، چهار راه میکائیل به حافظ و میدان مصلی از سمت کمربندی شهید بهشتی نشان می دهد که در بخش مربوط به تخلف توقف بر روی خطوط عابر پیاده در مسیرهای اعلام شده طی سه سال اخیر یکصد و سی هزار و ۱۳۷ فقره تخلف ثبت شده است که از این بابت بالغ بر ۲۶ میلیارد ریال جریمه منظور شده است.

 

وی به ثبت تخلف عبور از چراغ قرمز در مسیرهای اعلام شده اشاره کرد و گفت: هفتاد و شِش هزار و ۴۱۱ فقره تخلف تحت این عنوان در مدت زمانی اعلام شده در مسیرهای ذکر شده ثبت شد که از این بابت یکصد و پنجاه و دو میلیارد و ۸۲۲ میلیون ریال اِعمال جریمه شده است .

 

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت با بیان اینکه در مجموع طی سه سال اخیر دویست و هفتاد و نه هزار و ۴۰۰ فقره تخلف رانندگی توسط دوربین ها در مسیرهای اعلام شده ثبت شده است تصریح کرد: جمع مبلغ جرائم در این مسیرها طی سه سال اخیر، ۳۲۲ میلیارد و پانصد و پنجاه و سه میلیون و ۴۰۰ هزار ریال محاسبه شده است که از این مبلغ سهم شهرداری رشت یکصد و نود و چهار میلیارد و ۷۳۲ میلیون و چهل هزار ریال است که تا کنون و در مجموع چهار میلیارد و ۹۱۵ میلیون ریال به حساب شهرداری رشت از بابت ماده ۲۳ جرائم راهنمایی و رانندگی واریز شده است و انتظار داریم مابقی مبلغ نیز هر چه سریعتر توسط وزارت کشور به حساب شهرداری رشت واریز شود.

 

حاجی پور با تاکید بر اینکه مرکز کنترل ترافیک فقط به منظور کنترل مباحث ترافیکی راه اندازی نشده است بیان کرد: رسیدگی به سایر خدمات حوزه مدیریت شهری از جمله رفت و روب ، وضعیت چاله چوله ها، پیگیری کنترل و مهار آتش سوزی ها و… نیز می تواند از طریق این مرکز رصد و انجام شود.

 

وی با اشاره به هوشمند سازی چراغ های راهنمایی و رانندگی سطح رشت گفت: هفت چراغ قرمز در سطح رشت هوشمند سازی شده اند و برای اجرای این پروژه در نقاط دیگر رشت نیز برای سال ۱۴۰۰ حدود پنج میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شده است.

  • نویسنده : رشت-خبرنگار هویت گیلان:سیده مریم افضلی