رشت-هویت گیلان:یهمزمان با روز جهانی قدس و به نشانه اعلام حمایت از مردم مظلوم فلسطین، صبح امروز (جمعه) پرچم فلسطین با حضور استاندار گیلان و نماینده ولی فقیه در استان، در گلباغ نماز شهر رشت به اهتزاز درآمد.

به گزارش پایگاه خبری هویت گیلان نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ مراسم اهتزاز پرچم کشور فلسطین در روز جهانی قدس با حضور دکتر ارسلان زارع استاندار گیلان، آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان و شماری دیگر از مسئولان استانی در گلباغ نماز شهر رشت برگزار شد .

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت هایی در برگزاری مراسم ملی و مذهبی بنابر تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا ، آیین گرامیداشت روز قدس با بر افراشته شدن پرچم فلسطین در نقاط مختلف استان گیلان به صورت نمادین برگزار شد.

در این مراسم پرچم بزرگی از کشور فلسطین همراه با اجرای سرودهای حماسی به اهتزاز درآمد.

دکتر زارع در این مراسم اظهار داشت: سردمداران دولت‌های استکباری و رژیم صهیونیستی چنین می پنداشتند که روز قدس مناسبتی صرفا در تقویم ملی مردم ایران باشد ولی هم‌اکنون این مناسبت، جهانی شده است.

استاندار گیلان ادامه داد: در حال حاضر همگان دریافته‌اند تدبیر امام راحل بمنزله احیاء آرمان‌های مردم فلسطین، آزادی قدس شریف و سرزمین پاک فلسطین بعنوان نخستین قبله گاه مسلمانان و نمادی از وحدت جهان اسلام است.

وی خاطرنشان کرد: امروز نه فقط مسلمانان بلکه ملت های آزادی خواه ، این روز را بعنوان نمادی از وحدت مردم جهان در دفاع از فلسطینیان می‌دانند.

وی با اشاره به محدودیت های ناشی از شیوع کرونا و نبود امکان برپایی راهپیمایی همچون سال های قبل گفت: برگزاری آیین های نمادین مانند اهتزاز پرچم فلسطین و نیز تولید محتوای فضای مجازی، نمایشی از استکبارستیزی ملت ایران است.

امام خمینی شانزدهم مرداد ۱۳۵۸ در تدبیری هوشمندانه آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس نامگذاری کردند و این روز را روز مقابله مستضعفین با مستکبرین دانستند و از مسلمانان جهان خواستند که در این روز همبستگی خویش را برای حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین به نمایش بگذارند.

همچنین رزمایش مساوات، همدلی و کمک مومنانه با حضور استاندار گیلان، نماینده ولی فقیه در استان و شمار دیگری از مسئولان در ورزشگاه عضدی رشت برگزار شد.