رشت-هویت گیلان:معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام کرد: سند ملی واکسیناسیون کووید-19 معیار تزریق واکسن کرونا است و طبق سند مذکور، گروه های هدف مرحله به مرحله واکسینه خواهند شد. در این خصوص ، امکان تخطی از مفاد این سند و تزریق واکسن به افرادی که جزو گروه های هدف نمی باشند به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

به گزارش پایگاه خبری هویت گیلان نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا) ؛ دکتر آبتین حیدرزاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ضمن تبریک یازدهم  اردیبهشت ماه ، “روز جهانی کارو کارگر” ، اظهار داشت : این روز فرصت مناسبی برای یادآوری بزرگ مردان و زنان بلند همتی است  که دستاورد تلاش خستگی‌ناپذیر شان ، سازندگی و آبادانی ، رفاه و سلامتی جامعه است. کارگران در سیستم سلامت کشور نقش مهمی را ایفا می کنند و در مبارزه با ویروس منحوس کرونا نیز در حوزه بهداشت و درمان زحمات بسیاری  را متحمل شده اند.

دکتر حیدرزاده  همچنین با اشاره به اجرای دقیق سند ملی واکسیناسیون کووید – ۱۹ و برنامه ریزی دقیق جهت تقویت و تسریع فرآیند واکسیناسیون در شهرستان ها، بر لزوم تامین مکان تجمیعی برای واکسیناسیون عموم،  با توجه به رعایت فاصله گذاری اجتماعی تاکید کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان  در ادامه با بیان اینکه طبق سند ملی واکسیناسیون کووید – ۱۹ گروه های هدف مرحله به مرحله واکسینه خواهند شد، تصریح کرد : فهرست گروه هایی که در هر مرحله  باید واکسن دریافت نمایند به تدریج از سوی وزارت متبوع جهت اجرا، به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ و انجام می شود . در این خصوص، امکان تخطی از مفاد این سند و تزریق واکسن به افرادی که جزو گروه های هدف نمی باشند به  هیچ وجه امکان پذیر نیست.

 

وی  با تاکید بر تقویت نظام مراقبت بیماری ها، تشدید مراقبت ها در مراکز ۱۶ ساعته و سایر مراکز خدمات جامع سلامت،  بحث ایزوله، قرنطینه و مراقبت در منزل را امر مهم در کنترل بیماری عنوان کرد و گفت: لازم است به منظور تامین و گسترش زنجیره سرما و آموزش نیروهای بهداشتی و درمانی برای واکسینه نمودن افراد و ثبت اطلاعات افراد واکسینه شده تدابیر ویژه ای در سامانه های تیتک و سیب صورت پذیرد.

وی با تاکید بر تسریع دسترسی و ثبت در نظام سندرومیک در تمام سطوح ، لزوم ثبت عوارض (به صورت پاسیو و اکتیو ) در سامانه سیب و پورتال مرکز مدیریت بیماری های واگیر را خواستارشد.

معاون بهداشتی دانشگاه  در پایان با اشاره به استراتژی های لازم و موجود جهت تقویت اجرای هرچه بهتر برنامه واکسسیناسیون در آینده،  لزوم تهیه درس آموخته های واکسیناسیون کووید ۱۹ در استان با هماهنگی مدیران شبکه های بهداشت و درمان تابعه دانشگاه و ستاد معاونت بهداشتی دانشگاه را مورد تاکید قرار داد.

لازم به ذکر است ؛ پنجاه و نهمین نشست ( وبینار ) گزارش صبحگاهی با محوریت روند آماده سازی پایگاه های تجمیعی استاندارد و سایر مکان ها برای واکسیناسیون کووید -۱۹،  امروز، شنبه با حضور دکتر آبتین حیدرزاده- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با مدیران شبکه های بهداشت و درمان تابعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد.