رشت-هویت گیلان:مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از پرداخت بیش از 37 میلیارد ریال کمک بلاعوض به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان که عضو صندوق اعتباری هنر هستند، طی یک سال اخیر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری هویت گیلان نقل از روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی در خصوص پرداخت کمک هزینه مالی به این قشر فرهیخته جامعه، بیان داشت: با شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری آن، اهالی فرهنگ، هنر و رسانه یکی از قشرهای به شدت آسیب دیده در نقاط مختلف کشور بودند که تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی هنری موجب بیکاری و ضرر و زیان‌های جبران ناپذیزی به این عزیزان شد.

 

وی ادامه داد: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان همزمان با سراسر کشور از همان ابتدای شروع این ویروس منحوس با فراخوان و دعوت اعضای صندوق اعتباری هنر استان برای دریافت هنرکارت، اقدام به حمایت و پشتیبانی هنرمندان این استان کرده است.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اظهار کرد: تا کنون بیش از دو هزار و هفتصد نفر از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان برای عضویت در این صندوق اقدام کرده‌اند و پس از ارائه مدارک و مستندات، عضویت دو هزار و ۵۴۵ نفر از آنان در رسته‌های روزنامه‌نگاران، فعالان قرآنی، نویسندگان، کانون‌های مساجد و هنرمندان تجسمی، سینمایی، موسیقی و نمایشی صندوق اعتباری هنر نهایی شده است.

 

فاضلی ابراز داشت: در این مدت بیش از هزار و ۲۰۰ نفر از این اعضا برای دریافت هنرکارت خود اقدام کرده‌اند که کارت هزار و ۲۱۹ نفر از آنا صادر و به بیشتر این عزیزان تحویل داده شده است که توانستند با استفاده از این کارت مبلغ سی میلون ریال را طی ۲ مرحله دریافت نمایند.

 

وی تصریح کرد: تعدادی از هنرمندان هم که عضو این صندوق بوده و هنرکارت آنها صادر شده و به هر دلیلی کارت به دست آنها نرسیده یا رمز کارت خود را دریافت نکرده بودند با مراجعه به بانک آینده و با در دست داشتن مدارک شناسایی، اقدام به دریافت مبلغ واریزی به هنرکارت خود نمودند.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، حمایت از هنرمندان را از اقدامات شایسته دولت تدبیر و امید دانست و اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با راه‌اندازی صندوق اعتباری هنر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه حمایت می‌کند.

 

فاضلی، توزیع هنرکارت را گامی مهم در راستای ارائه خدمات به اصحاب فرهنگ و هنر دانست و گفت: همه خدمات صندوق اعتباری هنر از طریق این کارت ارائه می‌شود.

 

وی با بیان اینکه هنرمندان سالخورده مستمری‌بگیر نیز با استفاده از همین کارت به‌صورت بلاعوض ماهانه مورد حمایت قرار خواهند گرفت، افزود: علاوه بر این، برخی هنرمندان شناخته شده نیز در صورت تکمیل و ارسال اطلاعات مورد نیاز زیرپوشش قرار می‌گیرند.

 

این مسئول ادامه داد: هنرمندان دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر نیز دریافتی ماهانه‌ای دارند که به‌واسطه همین کارت، مبالغی به صورت ماهانه برای این عزیزان واریز می‌شود.

 

فاضلی اضافه کرد: همچنین هزار و ۳۸۹ نفر از اعضای صندوق اعتباری هنر در استان گیلان با حمایت این صندوق تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفته‌اند و ۹۰۷ نفر نیز از خدمات بیمه تکمیلی صندوق برخوردارند.

 

وی در پایان گفت: آن دسته از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه گیلان که تا به حال اقدام به عضویت در صندوق اعتباری هنر نکرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به تارنمای صندوق به‌نشانی https://www.honarcredit.ir و ارائه مستندات به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر استان اقدام به نام‌نویسی کنند.

 

لازم به ذکر است صندوق اعتباری هنر در گیلان ۲۵۴۵ عضو دارد.