رشت-هویت گیلان:رئیس سازمان صمت گیلان ازصرفه جویی ارزی ۴8 میلیون دلاری با تکیه بر توان تولید داخلی استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری هویت گیلان نقل از روابط عمومی سازمان صنعت و معدن، تجارت استان گیلان فرهاد دلق پوش در نشست شورای معاونین سازمان اعلام کرد: در سال گذشته برای تحقق شعار سال، خنثی‌سازی تحریم‌های خصمانه، تکیه بر توان داخلی و بومی سازی محصولات و ماشین آلات، همواره یک رویکرد استراتژیک برای بخش صنعت بود.

 

رئیس سازمان صمت گیلان اظهار داشت: توانمندی و همت صنعتگران داخلی باعث صرفه‌جویی ارزی به میزان ۴۸ میلیون دلار در سال گذشته گردید در حالی که در برنامه سالانه ۴۵ میلیون دلار لحاظ شده بود و این بالندگی و تکاپوی بخش تولید گیلان باعث شد آن دسته از محصولاتی که با واردات آن با مشکل روبرو بوده‌ایم و یا باعث خروج ارز از کشور می‌شد با تولید در داخل به یک فرصت تبدیل شود.

 

وی با بیان اینکه در سال گذشته قرار بود ۱۸۰ واحد تولیدی راه اندازی شود گفت: با همراهی و همدلی همه دستگاه های زیربنایی و مالی ۲۱۴ واحد صنعتی جدید به بهره برداری رسیدند و با سرمایه گذاری ۲۲۰ میلیارد تومان رشد ۴۲ درصدی سرمایه‌گذاری صنعتی در گیلان محقق شد.

 

دکتر دلق پوش اشتغال بوجود آمده از این واحدهای صنعتی جدید در گیلان را بیش از ۲۵۰۰ نفر به صورت مستقیم عنوان کرد و گفت: علی‌رغم دشواری های تحریمی و شیوع ویروس کرونا در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ از منظر اشتغال صنعتی ۲۰ درصد رشد داشته ایم.

 

رئیس سازمان صمت گیلان در پایان خاطرنشان کرد: در سال جهش تولید علاوه بر ایجاد ۲۱۴ واحد صنعتی جدید تعداد ۳۹ طرح توسعه با سرمایه‌گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومان و اشتغال بیش از ۱۱۰۰ نفر گامی بلند در جهت تحقق شعار سال برداشته شد که امیدواریم در سال ۱۴۰۰ با همراهی مدیران اقتصادی و اجرایی استانی و ملی بتوانیم با رفع موانع تولید و پشتیبانی مضاعف از صنعت، شاهد پویایی تولید و رشد سرمایه گذاری بیش از گذشته در گیلان باشیم.