رشت-هویت گیلان:مدیرکل تامین اجتماعی گیلان طی گزارشی به استاندار ، اجرای همزمان متناسب سازی و افزایش رشد سالانه و پرداخت در اولین ماه سال را اقدامی بزرگ و بی نظیر دانست .

به گزارش پایگاه خبری هویت گیلان نقل از روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل تامین اجتماعی استان گیلان ، علی حسین نژاد مدیرکل این مجموعه طی گزارشی مکتوب به استاندار گیلان ، روند اجرا و میزان افزایش مستمری بازنشستگان در سالجاری را تشریح نمود .

 

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان در این گزارش با اشاره به ویژگی هایی همچون فقدان بودجه دولتی ، ماهیت بیمه ای و ارائه تعهدات بر اساس محاسبات اکچوئری بر مبنای حق بیمه پرداختی هر فرد در سازمان تامین اجتماعی ، اظهار داشت : در سالهای اخیر اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری و عمیق تر شدن شکاف بین دریافتی این عزیزان با بازنشستگان تامین اجتماعی ، سبب قوت گرفتن انتظارات این قشر برای اجرای همسو توسط تامین اجتماعی گردید و فشارهای اقتصادی و تنگناهای معیشتی نیز سبب شد تا اعمال متناسب سازی در مردادماه سال ۱۳۹۹ برای جامعه بازنشستگان سازمان لمس نگردد .

 

وی با بیان اینکه هرچند ماهیت بیمه ای و اصل میزان پرداختها با تکیه بر حق بیمه ارائه شده توسط مخاطبین در بسیاری از انتظارات مغفول مانده و متاسفانه درک درستی از محدودیت منابع سازمان بویژه در سالهای اخیر که با رشد فزاینده مستمری بگیران و هزینه های درمانی همراه بوده وجود نداشت لیکن اراده و عزم مدیران ارشد برای ایجاد رضایتمندی بیشتر و تلاش جهت اعتلاء بخشیدن به وضعیت معیشت این قشر بسیار جدی بوده و با مساعدت دولت و حمایتهای وزیر محترم تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و تصویب پرداخت بخش قابل توجهی از مطالبات سازمان در بودجه سال ۱۴۰۰ بستری را فراهم نمود تا حسب وعده داده شده ، امکان ترمیم رقم متناسب سازی با گام دوم این طرح در فروردین ماه امسال محقق شود .

 

علی حسین نژاد با اشاره به اینکه میزان دریافتی بازنشستگان حداقل بگیر تامین اجتماعی در فروردین ماه امسال نسبت به اسفند ۱۳۹۸ از ۱۳۰ درصد رشد که ماحصل دو افزایش در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ و دو مرحله متناسب سازی است برخوردار خواهد بود اذعان داشت : این عدد رقمی بی نظیر درراستای عدالت اجتماعی و اجرای خواسته به حق بازنشستگان میباشد که سبب میگردد میزان دریافتی حداقل بگیران دارای همسر و دو فرزند با ۳۰ سال سابقه بیمه پردازی به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برسد .

 

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان تنوع گروههای بازنشستگی با ۱۰ سال بیمه پردازی ، بین ۱۰ تا ۲۰ سال بیمه پردازی ، سخت و زیان آور با بیست سال سابقه و بیشتر را از تفاوتهای اصلی تامین اجتماعی با کارکنان دولت قلمداد نموده و افزود : بازنشستگان کشوری و لشکری بطور معمول با ۳۰ سال خدمت و در واقع ۳۰ سال بیمه پردازی بازنشسته میشوند ولی در تامین اجتماعی اینگونه نبوده و متوسط دوران بیمه پردازی در سازمان حدود ۱۷ سال است .

 

وی خاطر نشان ساخت : سازمان تامین اجتماعی در سال ۱۳۹۸ بطور متوسط ماهانه ۶۵۰۰ میلیارد تومان مستمری پرداخت مینموده است که این رقم در سال ۱۳۹۹ به حدود ۱۰۰۰۰ میلیارد تومان در ماه افزایش یافته و بر اساس محاسبات این رقم در فروردین ماه امسال به ۱۵۰۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید .

 

علی حسین نژاد اظهار داشت : هم اکنون بیش از ۱۴۱ هزار نفر مستمری بگیر تحت پوشش تامین اجتماعی گیلان قرار دارند و در سال گذشته بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان در این حوزه پرداختی داشته ایم .

 

وی همچنین از پرداخت مستمری ماه جاری از ۲۱ تا ۳۱ فروردین خبر داده و اعمال همزمان مرحله دوم متناسب سازی و رشد سالانه مستمری ها در این پرداختی را اقدامی بی نظیر برشمرد .