رشت-هویت گیلان:مدیرکل تامین اجتماعی گیلان گفت:۵/۵ درصد قرارداد های حرف و مشاغل آزاد کشور متعلق به استان گیلان است.

به گزارش هویت گیلان به نقل از روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل تامین اجتماعی استان گیلان ، علی حسین نژاد با اشاره به اینکه از ابتدای طرح تحول دیجیتالی و فراهم گردیدن امکان انعقاد قرارداد غیرحضوری در بیمه های حرف و مشاغل آزاد تا پایان دیماه سالجاری ۹۵۶۶۰ فقره قرارداد در استان ثبت شده ، افزود : بیشترین استقبال شهروندان که زنان خانه دار بخش اعظم آنرا تشکیل میدهند مربوط به قراردادهای بازنشستگی با نرخ ۱۲ درصد میباشد که بیش از ۴۵ درصد را دربرمیگیرد .

وی با اشاره به اینکه ۴۳ درصد از قراردادها با درمان و ۵۷ درصد بدون درمان بوده است اظهار داشت امکان انتخاب نرخ دلخواه و تعیین دامنه تعهدات حسب صلاحدید بیمه شده از ویژگی های این گروه بوده که در کنار اختیاری بودن تعیین مبنای دستمزد برای افراد دارای کمتر از ۵ سال سابقه بیمه ای و عدم نیاز به مراجعه حضوری جذابیت این نوع قراردادها را بیشتر مینماید .

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان با بیان اینکه برخلاف تصور عامه انتخاب درصدهای بالا به معنای دریافت بازنشستگی بیشتر نبوده و صرفاً دامنه و تعداد تعهدات را بیشتر مینماید اذعان داشت در نرخ ۱۲ درصد افراد از پوشش بازنشستگی و فوت پس از آن ، در نرخ ۱۴ درصد از بازنشستگی و فوت قبل و بعد از آن و در ۱۸ درصد از بازنشستگی ، فوت و ازکارافتادگی بهره مند خواهند بود .

علی حسین نژاد خاطر نشان ساخت متقاضیان واجد شرایط ( افراد بین ۱۸ تا ۵۰ سال ) میتوانند با مراجعه به سامانه خدمات غیرحضوری به نشانی es.tamin.ir در منوی بیمه شدگان خاص ، علاوه بر مشاهده متن قرارداد و راهنماهای لازم ، به طور مستقیم اقدام به بیمه پردازی آنلاین نمایند .

وی همچنین اظهار داشت در سالجاری تعداد بیمه شدگان گروه حرف و مشاغل آزاد تامین اجتماعی گیلان از ۱۰۰ هزار نفر گذشته و در حال حاضر بیمه شدگان این بخش ۲۲ درصد مجموع بیمه شدگان اصلی استان را تشکیل میدهند .

شایان ذکر است در سال ۱۴۰۰ نیز ۵/۵ درصد از تعداد قراردادهای حرف و مشاغل آزاد به ثبت رسیده کشور مربوط به گیلان بوده و استان از این حیث در رتبه ششم قرار داشته است .