رش-هویت گیلان:در دهه فجر امسال با گازرسانی به 4 روستای صعب‌العبور و کوهستانی در گیلان، درصد بهره‌مندی گاز روستایی در استان به 96.91 درصد می رسد.

به گزارش هویت گیلان به نقل از روابط عمومی گاز گیلان، عیسی جمال‌نیکویی، مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان با بیان این مطلب، از اجرای ۲۹ طرح گازرسانی در دهه فجر امسال خبر داد و گفت: برای گازرسانی به این پروژه‌ها بیش از ۸۸ میلیارد ریال هزینه شده است.

 

وی ادامه داد: از مجموع پروژه‌های گازرسانی دهه فجر، ۴ طرح متعلق به گازرسانی به روستاهای صعب العبور و کوهستانی استان در شهرستان های رودسر و شفت است.

 

جمال‌نیکویی در ادامه، افزود: با گازدار شدن این روستاها، تعداد روستاهای گازدار در گیلان به ۲ هزار و ۱۲۱ روستا و درصد بهره مندی گاز روستایی استان به ۹۶٫۹۱ درصد رسیده است.

 

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان تصریح کرد: این روستاها مجموعاً دارای ۵۸۴ خانوار بوده و برای گازرسانی به آن‌ها، بالغ بر ۳۰ کیلومتر شبکه گذاری انجام شده است.

 

وی با اشاره به این‌که پیش از انقلاب هیچگونه عملیات گازرسانی در گیلان به انجام نرسیده بود، اظهار داشت: بحمدالله پس از انقلاب اسلامی، بیش از یک میلیون و ۲۱۰ هزار مشترک در استان از نعمت گازطبیعی بهره‌مند هستند، بالغ بر ۶۳۳ هزار انشعاب گاز در استان نصب و بیش از ۲۱ هزار و ۸۳۱ کیلومتر عملیات شبکه‌گذاری در گیلان به انجام رسیده است.

 

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان همچنین از گازرسانی به ۲۵ واحد صنعتی در سطح استان خبر داد و اظهار داشت: برای گازرسانی به این صنایع، بالغ بر ۱۱ هزار و ۸۰۰ مترمکعب در ساعت گاز طبیعی جایگزین شده است.

 

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان افزود: شهرستان رشت با ۷ واحد صنعتی و شهرستان‌های صومعه سرا و رودبار هرکدام با ۵ و ۴ واحد صنعتی بیشترین سهم را از گازرسانی های دهه فجر امسال دارا بوده و با افتتاح این طرح‌ها، مجموع مشترکین صنعتی گاز در استان به ۶ هزار و ۴۴۳ مشترک افزایش یافته است.

 

وی در پایان، ضمن قدردانی از کارکنان، پیمانکاران و همه سازمان‌های همکار در زمینه گازرسانی به مناطق مختلف استان، گفت: با گازدار شدن سراسر استان، شرایط تشکیل و رونق کسب و کارهای محلی و کوچک، تولید و اشتغال در روستاها بیش از پیش فراهم شده و این مهم، زمینه رونق اقتصادی و مهاجرت معکوس از شهر به روستا را فراهم کرده است.