رشت-هویت گیلان:در دیدار رئیس شورای اسلامي شهر رشت با مدیر کانون های فرهنگی هنری مساجد گیلان به نقش مساجد در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها در گذشته اشاره و به لزوم اجرای برنامه های مذهبی فرهنگی و هنری با محوریت مساجد تاکید شد.

به گزارش هویت گیلان به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شورای رشت، رئیس شورای اسلامی شهر رشت ظهر امروز در دیدار با مدیر کانون های فرهنگی هنری مساجد گیلان در ساختمان شورای رشت با تبریک میلاد با سعادت امام علی (ع) و بزرگداشت مقام پدر و روز مرد اظهار کرد: شهدای گرانقدر دلاور مردانی بودند که برای دفاع از خاک و ناموس میهن در برابر دشمن سینه سپر کرده و با غیرت و ایستادگی در این راه به شهادت رسیدند.

محمد حسین واثق کارگرنیا به تشکیل سرای محلات در شورای چهارم رشت با هدف توسعه برنامه های مذهبی ، فرهنگی و هنری در سطح محلات شهر اشاره کرد و گفت: در آن دوران شهرداری قصد داشت از سرای محلات در راستای توسعه هر چه بیشتر برنامه های عمرانی، مذهبی، فرهنگی، هنری در محلات مختلف استفاده کند و بنده معتقدم می توانیم از بستر مساجد به منظور اهداف تعیین شده به نحو شایسته بهره مند شویم .

وی با تاکید به اینکه مساجد از بستر بسیار خوبی به منظور توسعه مشارکت های عمومی به منظور اولویت بندی نیازها و تقویت بنیه مذهبی و فرهنگی و هنری در چارچوب اهداف انقلاب در سطح محلات برخوردار هستند بیان کرد: یقینا انجام برنامه های مختلف عمرانی، فرهنگی ،هنری و مذهبی با محوریت مساجد در راستای تحقق اهداف والای حکومت اسلامی در چارچوب حکمرانی محلی بسیار تاثیر گذار است و پیشنهاد می کنم در یک کارگروه مشترک متشکل از کمیسیون فرهنگی شورا ، شهرداری رشت و کانون های فرهنگی هنری مساجد این اهداف را بررسی و محقق کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت به تاکیدات رهبر معظم انقلاب پیرامون توجه به مباحث فرهنگی اشاره کرد و گفت: نگاه فرهنگی و هنری انقلابی باید در مساجد برای آینده سازان ایران اسلامی تبیین شود و برای این کار باید ما بین تمامی دستگاه ها تعامل ایجاد شود و موضوع فرهنگ از جمله مواردی است که در شرح وظایف شهرداری نیز به آن تاکید شده است و شورا و شهرداری رشت آمادگی خود را به منظور مشارکت با کانون های فرهنگی هنری مساجد با هدف توسعه فرهنگ اسلامی و قرآنی با محوریت مساجد در شهر اعلام می کنند.

مدیر کانون های فرهنگی فرهنگی مساجد استان گیلان نیز در این دیدار با اشاره به اینکه یکی ازدغدغه های شخصی بنده همواره توجه به مساجد بوده است اظهار کرد: مسجد یک ابتکار بزرگ از سوی پیغمبر گرامی اسلام بود که مرکز حکمرانی اسلام و مدیریت جامع اسلامی است و یقینا کسی نمی تواند نقش مساجد را در چنین مباحثی نادیده بگیرد.

حجت الاسلام و المسلمین رضا حاجتی با بیان اینکه نقش مساجد در تحقق اهداف انقلاب نیز بسیار حائز اهمیت است افزود: امام راحل بارها فرمودند مساجد سنگر هستند و سنگرها باید حفظ شوند ، اما متاسفانه به مرور زمان کارکردهای مساجد کمتر شد و همین مباحث موجب ایجاد فاصله هایی شده است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته خدماتی متعددی در مساجد به مردم ارائه می شد تصریح کرد: باید مشکلات و معضلات را شناسایی کنیم و باید به گونه ای اقدام کنیم که مساجد مجددا کارکرد خودشان را پیدا کنند.

حاجتی با بیان اینکه برای تحقق نگاه اسلامی مساجد باید به مرحله ای برسند که محور تمامی فعالیت‌ها باشند افزود: ما در حکمرانی اسلامی مرکز تشکلی به نام مسجد داریم و باید تمامی تمرکزمان را برای احیای مجدد مساجد به کار ببریم .

وی با تاکید به اینکه کانون های فرهنگی هنری مساجد هویتی دارند که پازل کارکردهای مساجد را تکمیل می کند بیان کرد: در استان گیلان ۹۶۰ کانون فرهنگی هنری مساجد داریم که از این بستر می توانیم در ارائه خدمات مذهبی، فرهنگی، هنری استفاده کنیم و یقینا تعامل کانون ها با شهرداری می تواند به نتایج خوبی در مباحث فرهنگی ، مذهبی و هنری در جامعه منجر شود.