رشت-هویت گیلان:رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری رشت گفت: برای تامین خدمات مورد نیاز رانندگان تاکسی با انعقاد ۱۴ تفاهم نامه بخشی از مشکلات آنان را کاهش دادیم .

به گزارش هویت گیلان ؛ حمد محبتی رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری رشت در گفت و گویی با خبرنگاران با اشاره به مجموعه ای از اقدامات انجام شده افزود: از بدو تصدی (بهمن ماه ۱۳۹۹) ضمن بررسی چالش ها، مشکلات و ضعف های موجود حمل و نقل را به چهار بخش تاکسیرانی ،اتوبوسرانی، بار و پایانه های مسافربری تقسیم کردیم.

خانواده بزرگ تاکسی

وی نقش آفرینی خانواده بزرگ تاکسی را مهم خواند و اضافه کرد: برای تامین نیازهای ضروری و ارائه خدمات برای رانندگان تاکسی با انعقاد ۱۴ تفاهم نامه در زمینه های خرید روغن، تعویض روغن، بیمه شخص ثالث ،بیمه تکمیلی برای رانندگان به صورت انفرادی با اقساط ۱۲ ماهه و سود ۴ درصد به مواردی هم بدون سود انجام شد.

دیگر تسهیلات

محمد محبتی گفت:برای تامین بخشی دیگر از نیازهای خانواده بزرگ تاکسی در قالب تسهیلات بانکی با مجموعه داری که ۳۲۰۰ قطعه داشت تفا هم‌نامه‌ای تا سقف ۳۰ میلیون تومان به صورت قرض الحسنه برای تامین قطعات منعقد شد.

همچنین در تداوم این اقدامات با مجموعه بزرگ و معتبر مرکز معاینه فنی و علاوه بر آن با ایران خودرو به صورت ایساکو کارت تا سقف ۱۰ میلیون تومان با سود ۲درصد برای تامین قطعات مورد نیاز قرارداد منعقد شد.

وی افزود: دستگاه کارتخواه به صورت رایگان تحول شد،تامین روغن، لنت ترمز، باتری و در آینده نزدیک لاستیک به قیمت درب کارخانه تولید کننده از دیگر اقدامات است که در بعضی از اقلام فوق تفاوت قیمت بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تفاوت قیمت وجود دارد یعنی با قیمت کمتری به دست آنان میرسد،در امر کاهش هزینه ها بدین سان مدیریت هزینه انجام شد تا با خانواده بزرگ تاکسی همراهی و همدلی کرده باشیم.

افزایش درآمد

محبتی در مورد افزایش درآمد رانندگان تاکسی گفت: با اقدامات کارشناسی طی دو سال گذشته نرخ گذاری لازم با عرف جامعه صورت گرفت و برای اولین بار طی یک سال دوبار نرخ تاکسی افزایش پیدا کرد تانرخ با عرف جامعه یکسان شود که این اقدام باعث جلوگیری از بروز هر نوع تنش بین مردم و رانندگان تاکسی شد.

وی افزود:در بخش ناوگان تاکسیرانی از بدو تصدی، از تعداد ۶۰۱۰ دستگاه ۸۰ درصد فرسوده بودندبرای کاهش مشکلات این بخش در سال ۱۳۹۹ علی رغم تلاش و پیگیری های لازم ازمحل تبصره ۱۸ قانون بودجه برای حمل و نقل عمومی موفق به اخذ تسهیلات نشدیم ولی بیکار ننشستیم و رایزنی های لازم برای تامین منابع و خودرو از کشورهای همسایه براساس ظرفیت های منطقه ازاد در دست انجام است تا بخشی از نیاز ها از واردات تامین شود وبخشی دیگر نیز با بازسازی خودروهای تعمیر ومرمت خواهد شد.

تدوام نوسازی

وی اضافه کرد:از دو محل تسهیلات قانون هوای پاک صندوق ملی محیط زیست با کمک نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، یکصد سهمیه اخذ شد که در سه بخش تعداد ۲۶ دستگاه به راننده های فرودگاه. ۵۴ دستگاه جایگزینی پیکان که هم اکنون به صورت تاکسی مشغول به کار هستند و ۲۰دستگاه نیز به راه آهن اختصاص پیدا می‌کند و علاوه بر آن تعداد ۲۰۰ سهمیه نیز از محل تسهیلات کمیته امداد در قالب تسهیلات اشتغال اخذ خواهد شد تا بدین سان بخشی دیگر از نوسازی ناوگان تاکسیرانی انجام شود.

جایگاه های سی ان جی

وی در مورد جایگاه های سی ان جی گفت: در حال حاضر ۶ جایگاه سی ان جی در رشت در حال فعالیت هستند و از اوایل سال جاری نیز با پیگیری‌های لازم ومساعت های وزارت نفت ومدیریت سی ان جی کشور مجوز ۲ جایگاه سی آن جی جدید نیز اخذ شده است که تجهیزات آنهابه ارزش ۶۰میلیارد تومان به صورت رایگان دریافت شد و مکانهای احداث نیز جانمایی شد که متعاقبا با آغاز عملیات اجرایی جزئیات بیشتری از آنها اطلاع رسانی خواهدشد.

گفتنی است سه بخش دیگر این گفت وگو به صورت مجزا درهفته های آینده از نظرتان می گذرد.