رشت-هویت گیلان:به گفته رئیس شورای اسلامی شهر رشت، تفاهم نامه سه جانبه‌ای ما بین شهرداری رشت، آموزش و پرورش و میراث فرهنگی با هدف بهره‌مندی بیشتر از عنوان شهر خلاق خوراک رشت منعقد شد.

محمد حسین واثق کارگرنیا با اشاره به اینکه پس از ثبت رشت در جمع شهرهای خلاق خوراک یونسکو اقداماتی انجام شد، اظهار کرد: بنده قصد زیر سؤال بردن اقدامات انجام شده را ندارم و از تمامی افرادی که طی این سال‌ها در این باره تلاش‌های انجام داده‌اند نیز تشکر می‌کنم، اما واقعیت این است که تا کنون آن گونه که شایسته بود نتوانستیم از این عنوان به خوبی برای رشت استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه عنوان شهر خلاق توان بالقوه برای رشت است، افزود: این توان بالقوه باید به بالفعل تبدیل شود و امیدوارم با انعقاد این تفاهم‌نامه سه جانبه بتوانیم به اهداف تعیین شده دست پیدا کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به پیگیری مباحث آموزشی در حوزه رشت شهر خلاق خوراک تصریح کرد: با انعقاد این تفاهم‌نامه، مباحث مختلف آموزشی در این باره با همراهی آموزش و پرورش گیلان، با هدف ارائه آموزش‌های ماندگار تحت عنوان شهر خلاق ارائه می‌شود و یقینا با این مهم عنوان شهر خلاق برای نسل آینده رشت نیز به درستی تبیین می‌شود.

کارگرنیا با تأکید به بهره‌مندی از تجارب دیگر شهرهای جهان در این حوزه بیان کرد: معتقدم هزینه‌های اصولی در این باره سرمایه گذاری محسوب می‌شود و در حال حاضر روند فعلی شهر خلاق خوراک رشت توجیه‌پذیر نیست.

وی با اشاره به راه‌اندازی گذر خوراک در رشت گفت: در حال حاضر یک گذر سنتی در خیابان شریعتی رشت هر شب به فعالیت می‌پردازد و افرادی در آن به تهیه غذاهایی می‌پردازند و مردم  رشت و حتی گردشگرانی که به این شهر مراجعه می‌کنند این محدوده را به عنوان گذر خوراک پذیرفته‌اند.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه گذر سنتی خیابان شریعتی نیازمند اصلاحاتی است، تصریح کرد: وضعیت فعلی نیازمند اصلاحاتی است و به عنوان مثال شهرداری رشت می‌تواند برای فعالین این بخش لباس‌های متحد الشکل و با نظارت مباحث بیشتر بهداشت تعریف کند و در حال حاضر تعدادی افراد با گاری‌های دستی و صندلی در آنجا مشغول فعالیت هستند.

کارگرنیا با اشاره به اینکه مخالف هدایت این بخش به داخل محیط پارک‌ها هستم، افزود: بهترین مکان برای ارائه چنین برنامه‌هایی داخل محدوده پیاده‌راه فرهنگی است که البته این اقدام باید با برنامه‌ریزی اساسی و در نظر گرفتن تمامی جوانب انجام شود و متأسفانه در شرایط فعلی محیط پیاده‌راه فرهنگی پس از ساعت ۱۰ شب به بعد شرایط مناسبی ندارد.

وی به وجود گذر خوراک در دیگر شهرهای کشور اشاره کرد و گفت: در تصاویری که در تلویزیون مشاهده می‌شود در این گذرها ، امکان تردد برای خودروها وجود ندارد و محیط آن با سایبان‌ها و صندلی‌های مناسب چیدمان شده و باید برای رشت نیز از چنین برنامه‌هایی استفاده کرد.