رشت-هویت گیلان:مدیر کل بیمه سلامت استان گیلان گفت:در اجرای طرح دارو یار ،۳۶۶ قلم از داروهای ضروری وپر مصرف بیماران که تاکنون تحت تعهد بیمه های پایه نبودند، تحت پوشش بیمه قرار گرفته است و داروخانه های طرف قرارداد بابیمه ها مکلف هستند این اقلام را برای بیمه شدگان با درنظر گرفتن پوشش بیمه ارائه نمایند که فهرست این اقلام از سایت سازمان غذا ودارو به آدرس fda.gov.ir قابل دریافت است.

دکترمحمود عاطف راد مدیر کل بیمه سلامت گیلان صبح امروز در نشست با رسانه های گروهی استان ضمن عرض تسلیت به مناسبت ماه محرم و همچنین ۱۷ مرداد روز شهادت شهید محمود صارمی که از سوی شورای فرهنگ عمومی به عنوان روزخبرنگار نامگذاری شده و نشان از اهمیت و جایگاه خبرنگار نزد جامعه، دولت و مردم دارد، اظهار داشت: خبرنگاران با روحیه حق طلبی و حق گویی به بیان واقعیات می پردازند و از جنجال آفرینی پرهیز می کنند.

وی با بیان اینکه اینکه یکی از مهمترین وظایف سازمان بیمه سلامت ایران از ابتدای تاسیس تاکنون ایجاد پوشش بیمه‌ای برای افراد فاقد پوشش در جامعه است ، خاطرنشان کرد: بر اساس آیین نامه مصوب دولت در صورتیکه افراد در سه دهک اول درآمدی باشند از پرداخت حق بیمه معاف هستند و بقیه افراد از دهک چهارم به تناسب باید در پرداخت حق بیمه مشارکت داشته باشند.

وی افزود:دراین طرح امکان پوشش بیمه رایگان برای افرادی که اطلاعات دهک درآمدی آنها از سوی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام نشده و یا افرادی که به نتیجه دهک درآمدی خود معترض هستند پوشش بیمه سه ماهه رایگان فراهم شده است.

مدیر کل بیمه سلامت استان خاطرنشان کرد: این اداره کل هزینه افراد تحت پوشش بیمه سلامت همگانی در بیمارستان‌های دولتی را ۹۰ درصد، و در موارد سرپایی تا ۷۰ درصد بر اساس تعرفه های دولتی پرداخت می کند.

وی تصریح کرد:افراد فاقد هرگونه بیمه برای پوشش بیمه‌ای می‌توانند جهت ثبت نام به یکی از دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد یا در سامانه خدمات غیرحضوری به آدرس http://bimehsalamatiranian.ir مراجعه کنند.

مدیرکل بیمه سلامت گیلان تاکید کرد:افرادی که هیچگونه پوشش بیمه درمانی ندارند ، می توانند تحت پوشش بیمه سلامت قرار گیرند.

به گفته وی این طرح به منظور بهره مندی آحاد جامعه از خدمات بیمه سلامت و دریافت بیمه سلامت رایگان برای افراد فاقد هرگونه پوشش بیمه درمانی که در سه دهک نخست جامعه قرار می گیرند ، می باشد .

عاطف راد با بیان اینکه سامانه پاسخگویی ۱۶۶۶ به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی سوالات بیمه شدگان و رسیدگی به درخواست‌های آن‌ ها در حوزه بیمه سلامت می باشد ، یادآور شد: مردم عزیز استان می توانند با شماره گیری کددستوری # ۱۶۶۶ * از وضعیت اعتبارپوشش بیمه ای خود مطلع شوند.

وی گفت:براساس آخرین آمار یک میلیون ۴۴۳ هزار نفر در گیلان تحت پوشش بیمه سلامت هستند.

مدیرکل بیمه سلامت استان گیلان درخصوص اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک دراستان گفت:انجام کارهای مردم به صورت الکترونیکی در سالهای پیش یک مزیت بود ولی امروز انجام این کارها بصورت الکترونیکی یک ضرورت محسوب می شود که پیوند ناگسستنی با زندگی اقشار مختلف جوامع شهری و روستایی دارد.

وی افزود:در این راستا سامانه های مختلفی در سازمان بیمه سلامت راه اندازی شده است که در اجرای طرح ها و پروژه های این سازمان نقش اساسی و عمده‌ای دارند.

بیمه سلامت هزینه درمان زوجهای نابارور راپرداخت می کند

مدیر کل بیمه سلامت استان گیلان با اشاره به حمایت بیمه سلامت ازفرزند آوری گفت: بیمه سلامت هزینه زوجهای نابارور را پرداخت می کند.

عاطف راد اظهار داشت:بیمه سلامت براساس بند یک سیاست‌های جمعیتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و ارتقاء بالندگی وجوان سازی جمعیت با هدف افزایش نرخ باروری هزینه های درمان زوجهای نابارور را پرداخت می کند .

وی افزود:با استناد به بند “ح” تبصره ۱۷ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و تصویب هیئت وزیران مبنی بر در تعهد قرار گرفتن خدمات ناباروری از سال ۱۴۰۰ هزینه درمان خدماتی مانند IVF میکرواینجکشن، IUI و FET تحت پوشش بیمه سلامت قرارگرفت.

عاطف راد با تاکید بر اینکه حمایت از فرزندآوری در دستور کار بیمه سلامت قرار دارد، افزود: زوجین نابارور تا سن ۴۹ سالگی زوجه می توانند از خدمات بیمه سلامت استفاده کنند.

مدیر کل بیمه سلامت استان خاطر نشان کرد: کسانی که به مراکز غیرطرف قرارداد جهت درمان ناباروری مراجعه نمایند می توانند با ارائه اسناد درمانی به اداره ،هزینه درمانی خود را دریافت نمایند.

طرح دارو یار

مدیر کل بیمه سلامت استان با بیان اینکه ا اجرای طرح دارو یار ، یارانه دارو از ابتدای زنجیره دارویی(شرکت های تولید کننده دارو) به انتهای زنجیره دارویی(مردم) پرداخت می شود ، تصریح کرد: همه افرادی که تحت پوشش بیمه هستند از مزایای طرح دارویار بهره مند می شوند.

وی گفت:تحت پوشش قرار دادن افراد فاقد پوشش بیمه و اجرایی شدن نسخه الکترونیک از زیرساخت های اجرایی شدن طرح دارو یار هستند که در این راستا سازمان بیمه سلامت طرح بیمه سلامت همگانی را به اجرا در آورد و طی چند ماه گذشته ۶ میلیون نفر از جمعیت کشور تحت پوشش بیمه سلامت رایگان قرار گرفتند.

مدیر کل بیمه سلامت استان با اشاره به اینکه همه افراد فاقد پوشش بیمه می توانند تحت پوشش بیمه سلامت همگانی رایگان به مدت سه ماه قرار گیرند تا اطلاعات دهک بندی آنها مشخص گردد ، یادآور شد: اگر در سه دهک نخست باشند رایگان ودر دهک های بعدی به صورت پرداختی مشارکتی تحت پوشش قرار گیرند تا بتوانند از مزایای طرح دارو یار بهره مند شوند.

وی تصریح کرد:با اجرایی شدن نسخه الکترونیک نیز شرایط برای اجرای طرح دارو یار مهیا است و سازمان های بیمه گر به عنوان واسطه اقدامات لازم را در جهت اجرای طرح به انجام می رسانند.

عاطف راد ادامه داد:در اجرای طرح دارو یار سهم بیمه و سهم یارانه دارو را بیمه ها پرداخت می کنند و هیچگونه پرداخت اضافه از جیب مردم صورت نمی گیرد.

وی در خصوص مزایای طرح دارو یار گفت:مزایای این طرح ، توزیع یارانه دارو متناسب با نیاز بیماران، بهره‌مندی همه دهک ها از یارانه، عدم تغییر پرداخت از جیب بیماران، اجرای بیمه همگانی برای آحاد مردم، برقراری پوشش بیمه‌ای برای داروهایی که پیش از این تحت شمول حمایت‌های بیمه‌ای نبوده اند، اصلاح الگوی مصرف دارو و کاهش تقاضای القایی وحمایت ویژه از داروهای مصرفی بیماران خاص و صعب العلاج است.

مدیر کل بیمه سلامت استان خاطرنشان کرد:ر قانون بودجه سال جاری بر پرداخت یارانه داروها از مسیر بیمه ها تاکید شده است تا مردم دچار پرداخت اضافه نشوند.

وی متذکر شد:تمامی افراد تحت پوشش بیمه و همچنین افرادی که دارای نسخه الکترونیکی هستند از مزایای این طرح بهره مند می شوند.

عاطف راد گفت:با اجرای طرح دارو یار از ۲۴ تیرماه سال‌جاری، با هماهنگی معاونت غذا و دارو استان بازدید و پایش تمامی داروخانه ها صورت گرفته است و هدف این بازدیدها و پالایش ها عدم اضافه دریافتی از مراجعه کنندگان و بیمه شدگان ، نحوه محاسبه قیمت دارو و آگاهی دادن و اطمینان دادن به داروخانه ها جهت پرداخت هزینه داروها توسط بیمه ها است.

مدیر کل بیمه سلامت استان با بیان اینکه اجرای این طرح با هماهنگی معاونت غذا و دارواستان در حال انجام است ، تصریح کرد:امید است با هماهنگی های لازم بتوانیم اجرای کامل و استقرار طرح دارو یار را بر اساس آنچه مدنظر دولت است انجام شود.

وی خاطرنشان کرد:از آنجایی که نرخ ارز ترجیحی در سامانه بیمه ها اعمال شد ، تحت هیچ شرایطی هزینه تفاوت نرخ ارز ترجیحی به پرداخت از جیب بیماران اضافه نمی شود.

به گفته مدیر کل بیمه سلامت استان ، ۳۶۶ قلم از داروهای ضروری وپر مصرف بیماران که تاکنون تحت تعهد بیمه های پایه نبودند، تحت پوشش بیمه قرار گرفته است و داروخانه های طرف قرارداد بابیمه ها مکلف هستند این اقلام رابرای بیمه شدگان بادرنظر گرفتن پوشش بیمه ارائه نمایند که فهرست این اقلام از سایت سازمان غذا ودارو به آدرس fda.gov.ir قابل دریافت است. ۱۱۹ قلم داروی بدون نسخه که پیش ازاین برای افراد بالای ۱۲ سال بصورت آزاد فروخته می شدند، دراین طرح مشمول پوشش بیمه ای می شوند.

وی تاکید کرد:داروهایی که تحت پوشش بیمه هستند هیچگونه پرداختی اضافه از جیب مردم صورت نمی گیرد.

عاطف راد یادآور شد:درمورد داروهایی که نیازبه مصرف طولانی مدت دارند ( مانند داروهای بیماری های قلبی ، دیابت و….) گفت: درصورت تائید پزشک درنسخه الکترونیک، دارو تا دو بار بدون مراجعه مجدد به پزشک قابل ارائه با نسخه وبا پوشش بیمه ای است.

وی با اشاره به اینکه بیمه شدگان می توانند با مراجعه به سامانه shekayat.ihio.gov.ir شکایات خود را ثبت نمایند، خاطرنشان کرد: همچنین مرکز تماس ۱۶۶۶بیمه سلامت بصورت شبانه روزی آماده پاسخگویی و بررسی شکایات و مشکلات مردم است.

لازم به ذکر است ؛ همه افراد فاقد پوشش بیمه جهت برخورداری از پوشش همگانی بیمه سلامت می توانند به دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد با سازمان بیمه سلامت ایران در سراسر کشور و یا آدرس اینترنتی www.bimehsalamatiranian.irمراجعه کنند اطلاعات خود و افراد تحت تکفل خود را به ثبت برسانند.