رشت-هویت گیلان:صدها قطعه ماهی بعلت افت شدید اکسیژن و گرمای بیش از حد هوا در غرب تالاب انزلی تلف شدند .

به گزارش هویت گیلان به نقل از روابط عمومی و امور رسانه محیط زیست استان گیلان، سرپرست اداره محیط زیست انزلی از مرگ و میر تعداد زیادی از انواع ماهیان در این تالاب خبر داد. 

سید حسن جعفری گفت عصر روز یک شنبه مورخ ۲۶ تیر ماه طی گشت و کنترل و نیز با تماس های مکرر همشهریان در منطقه غرب تالاب انزلی با مرگ تعداد زیادی ماهی روبرو شدیم .

وی افزود به دلیل گرمای بیش از حد هوا ، کم عمق شدن آب و در نتیجه کمبود اکسیژن علت اصلی این معضل باشد .

به منظور بررسی علت مرگ این ماهیان نمونه برداری و تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت خواهد گرفت و نتایج آن اعلام خواهد شد .

جعفری به دلیل اهمیت موضوع فراملی بودن تالاب انزلی از همه مسئولین کشوری و استانی و شهرستانی و همچنین جوامع محلی و ذینفع تالاب و شهروندان خواست تا با همدلی و تعامل بیشتر معضل موجود در تالاب انزلی را برطرف نمایند تا این اکوسیستم ارزشمند که محل زندگی انواع مختلفی از ماهیان و جانوران می باشد برای نسل های بعدی محفوظ بماند.

همچنین دکتر حدیث کلانتری سرپرست اداره نظارت و پایش تالاب انزلی در این خصوص اظهار داشت به محض دریافت گزارش در روز یکشنبه ۲۶ تیرماه ، کارشناسان این اداره ، پایش و نمونه برداری از مکان تلف شدن ماهی ها در غرب تالاب بین المللی انزلی را انجام دادند تا با آنالیزهای آزمایشگاهی بر روی نمونه آب تالاب، بررسی های بیشتر صورت گیرد.

وی افزود: بر اساس نتایج بدست آمده از گزارشات قبلی کاهش عمق تالاب باعث رشد بی رویه گیاهان آبزی گردیده و این امر موجب کاهش اکسیژن محلول آب تالاب شده است. گرمای هوا در روزهای اخیر بر شدت این معضل افزوده و باعث افت شدید اکسیژن محلول در ساعات اولیه صبح و مرگ و میر کم سابقه در ماهیان منطقه شده است. 

کلانتری افزود:طی روزهای آینده چند دوره نمونه برداری از مناطق مختلف تالاب جهت بررسی دقیقتر و ارائه گزارش صورت خواهد گرفت.