رشت-هویت گیلان:رییس مرکز آموزشی ، درمانی سوانح و سوختگی ولایت رشت گفت:اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در بین خانواده ها جهت پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال نقش مهمی دارد.

به گزارش هویت گیلان ؛ دکتر محمدرضا مبین رییس مرکز آموزشی ، درمانی سوانح و سوختگی ولایت رشت صبح امروز در نشست خبری با رسانه های گروهی استان با توجه به فرارسیدن ایام چهارشنبه آخر سال و حوادث ناشی از آن اظهار داشت:در حال حاضر متوسط میزان وقوع سوختگی در ایام چهارشنبه سوری، چهار برابر نرمال می باشد و با نزدیک شدن به چهارشنبه آخر سال تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی چهار برابر افزایش می یابد.

وی با اشاره به تغییر فرهنگ چهارشنبه سوری طی سال های اخیر خاطرنشان کرد:پریدن از روی آتش ، خرید آجیل مشگل گشا ، دور هم بودن و تفریحات سالم از رسوم و فرهنگ چهار شنبه سوری طی سال های گذشته بوده ولی طی سال های اخیر با تغییر الگو و تفکر جامعه در خصوص برگزاری جشن چهارشنبه آخر سال ، وقوع صدمات و حوادث ناشی از سوختگی افزایش یافته است.

رییس مرکز آموزشی ، درمانی سوانح و سوختگی ولایت رشت با بیان اینکه طی ده سال اخیر صدمات سوختگی روز چهارشنبه سوری تکراری است ، تصریح کرد:صدمه ای که وارد می شود به دلیل انجام کارهایی است که باعث ایجاد صدمه و رقم زدن اتفاقات بد می شود.

دکتر مبین گفت:۷۵ درصد مراجعه کنندگان دچار سوختگی به عنوان تماشاگر یا عابر در حال گذشتن از مسیر بوده اند که دچار آسیب های شدید سوختگی یا آسیب چشمی شده اند.

وی یادآور شد:بر اساس مطالعات انجام شده، فقط ۲ درصد از افرادی که دچار صدمه می شوند افرادی هستند که هدفشان کسب درآمد از راه فروش مواد محترقه است و ۹۸ درصد مصدومین افرادی هستند که نظاره گر آتش بازی در این روز بوده اند.

دکتر مبین یکی از عوامل شایع در بروز حوادث چهارشنبه سوری را استفاده نادرست از لوازم آتش زا عنوان کرد و افزود:اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در بین خانواده ها جهت پیشگیری از حوادث ناشی از چهارشنبه سوری نقش مهمی دارد و از آنجایی که هزینه های پیشگیری بسیار کمتر از درمان است خانواده ها در این ایام میبایست در مراقبت از فرزندان خود هشیار باشند تا در ایام پایانی سال دچار خسارات جانی و مالی نشوند.

وی تاکید کرد:صدمات ناشی از چهارشنبه سوری علاوه بر اینکه ممکن است موجب فوت یا قطع عضو شود در اغلب موارد موجب تخلیه چشم و ایجاد نازیبایی بر روی صورت و دست می شود که درمان آن مستلزم زمان و هزینه زیادی است و این نازیبایی موجب بروز مشکلات عاطفی و روانی نیز برای بیمار و خانواده وی می شود.

دکتر مبین در توصیه به خانواده ها طی ایام چهارشنبه سوری خاطرنشان کرد:خانواده ها اجازه انجام کارهای پرخطر علی الخصوص برای پسر بچه های ۱۰ تا زیر ۱۸ سال که به دور از چشم پدر و مادر دست به انجام کارهای پرخطر نظیر ساخت لوازم آتش بازی دستی می زنند را ندهند .

وی با اشاره به اینکه طی سال ۹۸ به دلیل شیوع ویروس کرونا ، بروز حوادث سوختگی و آمار مراجعه کنندگان بسیار پایین بود ، خاطرنشان کرد:طی سال ۹۹ به دلیل عادی انگاری عده ای از مردم بار دیگر آمار مراجعه کنندگان بصورت سرپایی و بستری افزایش یافت و در چهارشنبه سوری سال گذشته یک مورد فوتی اتفاق افتاد همچنین ۳۰ مورد هم بصورت سرپایی مداوا شدند.

رییس مرکز آموزشی ، درمانی سوانح و سوختگی ولایت رشت عنوان کرد: در ایام چهارشنبه سوری سالجاری نیز تاکنون تعداد مراجعه کنندگان کمتر از ۱۰ مورد بوده است شاید نسبت به سال های گذشته آمار پایین تری باشد اما نباید موجب شود تا خانواده ها و مسوولین برای رویارویی با این روز و حوادث ناشی از آن آمادگی لازم را نداشته باشند.

وی گفت:در حال حاضر دو کودک در بیمارستان ولایت رشت به دلیل سوختگی در ناحیه چشم و دست بستری هستند .

دکتر مبین با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۰۰ نفر در سطح کشور بر اثر حوادث ناشی از چهارشنبه سوری بستری هستند ، اذعان داشت:بر اساس پیش بینی سال های اخیر در استان گیلان نیز حدود ۲۰ نفر بستری می شوند تاکنون در استان ۳ مورد بستری بوده که نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وی در توصیه به افرادی که دچار سوختگی شده اند ، خاطرنشان کرد:افراد دچار سوختگی در استان بعد از بروز حادثه سریع به بیمارستان ولایت مراجعه کنند تا تیم پزشکی و پرستاری حاضر در اورژانس نسبت به درمان و نجات جان بیمار و حتی عضو آنان اقدامات لازم را انجام دهند.

وی گفت:اکثر صدمات سوختگی چهارشنبه سوری قطع عضو یا فوت نمی باشد وقوع آسیب های شدید از قبیل تخلیه کامل چشم ، قطع عضو (از دست دادن انگشتان) نیز وجود دارد .

دکتر مبین یادآور شد:سوختگی در صورت نیز موجب ایجاد لک شده و چهره را نازیبا می کند.

رییس مرکز آموزشی ، درمانی سوانح و سوختگی ولایت رشت با اشاره به نقش رسانه ها و دستگاه های متولی در زمینه اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در بین خانواده ها جهت پیشگیری از صدمات ناشی از چهارشنبه سوری تصریح کرد:استان گیلان با جمعیت ۲ و نیم میلیون نفری به دلیل داشتن آگاهی بیشتر در این زمینه ، صدمات کمتری داشته است و رسانه ها و دستگاه های متولی با اطلاع رسانی های به موقع می توانند در پیشگیری از وقوع حوادث نقش مهمی ایفا نمایند.

دکتر مبین با اشاره به اینکه استان گیلان سالمندترین استان کشور است ، متذکر شد:همانگونه که امید به زندگی افزایش یافته و تعداد افراد سالمند در استان زیاد است مراقبت خانواده ها از فرزندان و حفظ آنان از صدمات و حوادث نیز باید در اولویت قرار گیرد.

وی همچنین در خصوص اختلالات بویایی ایجاد شده بر اثر کرونا و مسمومیت با مونواکسید کربن هشدار داد و گفت:برخی از افراد به دلیل مبتلا به کرونا ممکن برای مدتی در حس بویایی آنها اختلال ایجاد شود و در ایام پایان سال به دلیل استفاده از مواد شوینده از قبیل وایتکس و …. دچار مسمومیت با مونواکسید کربن شوند ، افراد اگر در فعالیت های روزانه دچار گیجی، سردرد و لرزش دست شدند به پزشک مراجعه کنند.

وی در پایان بر آموزش خانواده ها برای پیشگیری از حوادث سوختگی، داشتن تصویر درست از سوختگی (درجه سوختگی و عضو سوخته) ، صدمات جانی ، روانی و مالی آنان ، مراجعه سریع به بیمارستان و … تاکید کرد.

  • نویسنده : رشت-هویت گیلان:سمانه عادلی راجیری