رشت-هویت گیلان:بیمه دانشجویان از جمله طرح‌های موفق سازمان تأمین‌اجتماعی است و تعداد افراد تحت پوشش در این گروه با حدود 50 درصد رشد در پنج ماهه اخیر به 31 هزار نفر رسیده است .

به گزارش هویت گیلان ؛ مهدی شکوری در نشست تخصصی نمایشگاه دستاوردهای شش ماهه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهار داشت: “بیمه خانواده ایرانی قشر وسیعی از جامعه را تحت پوشش قرار می‌دهد. هدف از اجرای طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی خدمت‌رسانی به کسانی است که تحت پوشش بیمه نیستند. در این طرح زنان خانه‌دار، دختران و دانشجویان می‌توانند تحت پوشش تأمین‌اجتماعی قرار گرفته و از خدمات و تعهدات این سازمان استفاده کنند.”

مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: “زنان خانه‌دار و دانشجویان می‌توانند به عنوان بیمه شده تبعی و تحت تکفل همسر، پدر یا مادر خود از پوشش درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی استفاده کنند و همزمان به عنوان بیمه شده اصلی نیز ثبت‌نام و بیمه‌پردازی کنند و در آینده از حقوق بازنشستگی و سایر مزایای قانونی برخوردار شوند. متقاضیان این نوع بیمه می‌توانند یکی از نرخ‌های ۱۲، ۱۴ و یا ۱۸ درصد را برای بیمه‌پردازی انتخاب کنند. نرخ ۱۲ درصد دارای خدمات بازنشستگی و نرخ ۱۴ درصد دارای تعهدات بازنشستگی و از کارافتادگی است و در نرخ ۱۸ درصد تمامی تعهدات بلند مدت سازمان تأمین‌اجتماعی، از جمله بازنشستگی، از کارافتادگی و پرداخت مستمری به بازماندگان در صورت فوت بیمه شده اصلی لحاظ شده است. بیمه‌شدگان در این طرح می‌توانند افراد تحت‌تکفل واجد شرایط را نیز با پرداخت سرانه درمان بیمه کنند و افراد تبعی آنها نیز تحت‌پوشش خدمات سازمان تأمین‌اجتماعی خواهند بود.”

وی تصریح کرد: “تمامی خدمات سازمان تأمین‌اجتماعی در این نوع بیمه‌ها به صورت کاملاً غیرحضوری قابل ارائه است و متقاضیان می‌توانند از طریق سامانه es.tamin.ir تمامی مراحل ثبت‌نام و بیمه‌پردازی را بدون مراجعه حضوری به مراکز اجرایی انجام دهند.”

مهدی شکوری در این نشست از بیمه دانشجویان به عنوان یکی از طرحهای موفق سازمان یاد نموده و افزود : در پنج ماهه اخیر حدود ۱۵۰۰۰ دانشجو به جرگه بیمه شدگان تامین اجتماعی پیوسته اند و تعداد افراد تحت پوشش در این گروه از ۱۶ هزار نفر با حدود ۵۰ درصد رشد به ۳۱ هزار نفر رسیده است.