رشت-هویت گیلان:فرماندار رشت گفت: متاسفانه رعایت فاصله گذاری و پروتکل‌های بهداشتی در رشت کاهش قابل توجه‌ای ‌داشته و به 57 درصد رسیده که این بسیار خطرناک است.

به گزارش هویت گیلان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری رشت، دکتر حمیدرضا امام‌پناهی امروز در ستاد کرونای شهرستان رشت که در فرمانداری برگزار شد، با اشاره به وضعیت قرمز کرونایی شهرستان، اظهار کرد: توجه جدی به رعایت دستور العمل‌های بهداشتی نظیر استفاده از ماسک و عدم عادی انگاری شیوع ویروس، رعایت فاصله گزینی و ماندن در خانه در کنار تکمیل سریع تزریق دز دوم و سوم به عنوان تنها راه کاهش شدت ابتلا به کرونا، راه‌های مقابله با این بیماری هستند.

وی با بیان اینکه متاسفانه رعایت فاصله گذاری و پروتکل‌های بهداشتی در رشت کاهش قابل توجه‌ای ‌داشته و به ۵۷ درصد رسیده که این بسیار خطرناک است، افزود: با توجه به وضع موجود باید هشدارها و رعایت پروتکل‌ها جدی گرفته شود، همچنان که در سطح برخی از رستوران‌ها و تالارها شاهد هستیم وضعیت خدمات‌دهی‌شان با قبل از ورود به پیک تغییری نکرده ‌در حالیکه ظرفیت خود را باید به یک سوم کاهش دهند.

فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه هدف از تصویب مصوبات در ستاد کرونا حفظ ایمنی و تامین سلامت جامعه است، افزود: فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از برگزاری اجتماعات، عدم تراکم جمعیتی در یک نقطه باید در دستور کار همه دستگاه‌های اجرایی باشد.

وی گفت: بر اساس تاکید استاندار نشست‌ها و جلسات اداری هم باید با حداقل نفرات برگزار شود، رسانه‌ها از پوشش خبری جلساتی که فاصله گذاری اجتماعی و یا حدنصاب نفرات را رعایت نمی‌کنند، خودداری کنند.

رئیس ستاد‌کرونای شهرستان رشت با بیان اینکه با کسانی که نسبت به رعایت دستورالعمل‌ها بی تفاوت هستند، برخورد می‌کنیم، تصریح کرد: همچنان افراد باید برای تزریق دز سوم واکسن در مراکز واکسیناسیون با جدیت حضور یابند؛ از همه صنوف انتظار داریم برای سلامتی جامعه و حفظ کسب و کار نسبت به تزریق واکسن حساس باشند.

امام‌پناهی بیان کرد: در عین اینکه نمی‌خواهیم هیچ صنفی در این وضعیت تعطیل شود ولی طی گشت‌های مشترک رصد صورت می‌گیرد و موارد تذکر داده می‌شود و در صورت تکرار نسبت به بی توجه بودن دستورالعمل‌های بهداشتی برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

فرماندار شهرستان رشت برای اجتناب از تجمعات حضوری خیلی از برنامه‌های آموزش حضوری دستگاه‌ها را لغو کردیم، اضافه کرد: اگر دستگاهی دوره آموزشی بدون مجوز ستاد کرونا برگزار کند، برخورد می‌شود، افراد هر جا اگر با چنین موضوعی مواجه بودید حتما گزارش کنید.

امام‌پناهی با بیان اینکه فعالیت باشگاه‌های ورزشی باید با رعایت ظرفیت یک ‌سوم انجام شود،گفت: با توجه به دستور ستاد ملی کرونا، بازدید از باشگاه‌های ورزشی تشدید شده و تمامی برنامه‌های فرهنگی و ورزشی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و دریافت مجوزهای لازم از ستاد کرونا صورت خواهد پذیرفت؛ همچنین برگزاری مسابقه ورزشی در صورت ضرورت بایستی بدون حضور تماشاگران برگزار شود.

رئیس ستاد کرونای شهرستان رشت تاکید کرد: در بحث نمایشگاه عرضه محصولات فرهنگی بارعایت فاصله، در فضای آزاد و با مجوز ستاد کرونای شهرستان انجام شود؛ مراکز اقامتی هم از پذیرش افرادی که هنوز دز سوم را تزریق نکردند خودداری نمایند.

وی با بیان اینکه ۲۰ درصد آمار مراجعات سرپایی سطح شهرستان رشت مربوط به کودکان می‌باشد، خاطرنشان کرد: انتقال بالای ویروس از کودکان به دیگر افراد جامعه به خاطر نبود علائم مشخص بسیار ملموس هست و خانواده‌ها باید در این خصوص مراقبت‌های لازم را داشته باشند.

رئیس ستاد کرونای شهرستان رشت اضافه کرد: در بحث بیمه سلامت مردم می توانند با شماره گیری ( #۱۶۶۶* ) و وارد کردن کد ملی، از شرایط بیمه‌ای خود آگاه شوند و در صورت نداشتن بیمه، با مراجعه به پایگاه‌های بسیج و دفاتر پیشخوان اقدام به عضویت در بیمه سلامت نمایند تا به صورت رایگان تحت پوشش بیمه درمانی قرار گیرند.

فرماندار شهرستان رشت بیان کرد: در آمار بستری‌ها در سطح شهرستان از تعداد ۳۲۲ نفر به تعداد ۳۶۳ نفر رسیده‌ایم که شاهد افزایش ۴۱ نفری‌ معادل ۱۳درصدی نسبت به هفته گذشته هستیم‌، با توجه وضعیت قرمز شهرستان ما به قله موج ششم نزدیک می‌شویم و متاسفانه از آمار ۵ فوتی هفته گذشته به تعداد ۱۱ نفر فوتی کرونا در شهرستان رشت رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: با توجه به آمار جدید اعلامی وزارت بهداشت، شاهد افزایش آماری جمعیت بالای ۵ سال شهرستان مطابق آمار جدید که تعداد ۹۲۴ هزار و ۵۶۶ نفر می‌باشد، در تزریق دز یک تعداد ۷۶۷ هزار و ۴۵ نفر معادل ۸۳ درصد، در تزریق دز دو تعداد ۷۳۲ هزار و ۱۷۴نفر معادل ۷۹,۲ درصد و در تزریق دز سوم تعداد ۳۳۲ هزار و ۴۶۷ نفر معادل ۳۶ درصد در سطح شهرستان واکسینه شده‌اند‌.

فرماندار شهرستان رشت با تاکید بر لزوم رعایت موارد توصیه شده بهداشتی در اماکن تجمعی مانند تالارها (با ظرفیت ۳۰ درصدی)، رستوران‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و تاکسی‌ها؛ خواستار تشدید نظارت بر عملکرد این اماکن شد و از تشویق مراکزی که رعایت پروتکل‌ها را دارند خبر داد.

وی با بیان اینکه امروز در سطح شهرستان رشت ۲۱۶ واکسیناسیون فعال می‌باشد، از این تعداد ۲۱۳ پایگاه مربوط به خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های سلامت می‌باشد؛ گفت: آمار مربوط به واکسیناسیون نوجوانان بین ۱۲ تا ۱۸ سال، در تزریق دز اول (پوشش ۹۰ درصدی) و در تزریق دز دوم (پوشش ۸۱ درصدی) در سطح شهرستان می‌باشد.

فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اینکه در بحث تزریق واکسن، کارکنان دولت بایستی روند تزریق هر سه دز واکسن خود را طی کرده باشند، بیان کرد: در هفته گذشته تعداد ۳۲۵۴ واحد صنفی بازدید به عمل آمده که از این تعداد ۷۱ اخطار و تعداد ۶ واحد صنفی به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها پلمب شده‌اند.

رئیس ستاد کرونای شهرستان رشت تاکید کرد: تمامی مدیران دستگاه‌های اداری بایستی اول خودشان رعایت پروتکل‌ها را در سطح ادارات داشته باشند و در برگزاری جلسات و فعالیت های ادارات تمامی پروتکل‌ها رعایت شود و در صورت عدم رعایت مصوبات ستاد کرونا با دستگاه‌های مربوطه برخورد قانونی میشود.

وی یادآور شد: عدم استقبال مردم از تزریق دز سوم بسیار نگران کننده است و سطح مراجعات به مراکز واکسیناسیون بسیار پایین آمده و جا دارد تمامی اصحاب رسانه مثل همیشه جهت تشویق مردم به تزریق واکسن پای کار بیایند تا شرایط از وضع موجود بهتر شود و از پیک ششم عبور کنیم.