رشت-هویت گیلان:رئیس مرکز آموزشی درمانی سوانح و سوختگی ولایت رشت گفت:آگاهی خانواده ها ، رعایت نکات ایمنی و استفاده از وسایل استاندارد در پیشگیری از وقوع سوختگی نقش مهم و اساسی دارد.

به گزارش هویت گیلان ؛ دکتر محمدرضا مبین رئیس مرکز آموزشی درمانی سوانح و سوختگی ولایت رشت در نشست خبری با رسانه های گروهی استان با بیان اینکه سوختگی قابل پیشگیری و پیشگیری از سوختگی آسان تر از درمان آن است ، اظهار داشت:هرساله بیش از ۱۵ هزار سوختگی در سطح کشور رخ می دهد که منجر به وقوع ۳ هزار مرگ می شود.

 

وی دانشگاه علوم پزشکی گیلان را قطب جامع سوختگی در کشور عنوان کرد و افزود: مرکز آموزشی درمانی سوانح و سوختگی ولایت رشت تنها بیمارستان سوختگی در سطح استان می باشد که به بیماران سوختگی خدمات ارائه می دهد.

 

رئیس مرکز آموزشی درمانی ولایت رشت با بیان اینکه سوختگی پنجمین عامل ناتوانی ، از کارافتادگی و فوت ناشی از صدمات در کشور است ، خاطر نشان کرد: طی سال گذشته بیش از ۲۷ هزار مورد سوختگی در کشور اتفاق افتاد که منجر به فوت حدود ۲ هزار و ۹۰۰ نفر شده است .

 

وی تصریح کرد: مرکز آموزشی درمانی ولایت رشت علاوه بر تحت پوشش قرار دادن و ارایه خدمات درمانی به سالمندان ، به حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد مصدومان سوختگی که کودکان زیر ۱۵ سال هستند نیز خدمات درمانی ارایه می دهد.

 

دکتر مبین با اشاره به جمعیت ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری استان گیلان یادآورشد:سالانه بیش از ۱۵ هزار بیمار سوختگی به مرکز آموزشی درمانی ولایت رشت مراجعه می کنند و در این بیمارستان به آنها خدمات نوین پزشکی جهت درمان و ترمیم زخم ارایه می شود.

 

وی با بیان اینکه ۳۰ بیمارستان در استان فعال هستند ، اذعان داشت:بیمارستان سوانح و سوختگی ولایت رشت تنها بیمارستان سوختگی در سطح استان می باشد که علاوه بر اینکه قطب جامع سوختگی کشور است به عنوان پشتیبان بیمارستان های سوختگی استان های اردبیل ، قزوین و کرج نیز می باشد.

 

دکتر مبین ضمن تشکر از رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان جهت راه اندازی بخش ICU بزرگ این بیمارستان طی سال گذشته عنوان کرد:هزینه درمان و داروهای بیماران سوختگی بالا است و متاسفانه فشارهای مالی زیادی را به خانواده بیمار و حتی بیمارستان وارد می کند در این راستا ضرورت دارد در خصوص پیشگیری از وقوع سوختگی ، اطلاع رسانی های لازم و فرهنگ سازی جهت رعایت نکات ایمنی و استفاده از وسایل استاندارد صورت گیرد.

 

رئیس مرکز آموزشی درمانی سوانح و سوختگی ولایت رشت با تاکید بر اینکه پیشگیری از سوختگی آسان تر و بسیار کم هزینه تر از درمان است ، گفت:سوختگی اغلب در خانواده های کمتر بر خوردار اتفاق می افتد ، آگاهی خانواده ها نقش مهم و اساسی در پیشگیری از وقوع سوختگی دارد که متاسفانه اغلب بی دقتی و عدم حضور آنان منجر به وقوع سوختگی در کودکان می شود.

 

وی یادآورشد:آگاه سازی خانواده ها در رعایت مسائل اصولی و ایمنی ، استفاده از وسایل و تجهیزات استاندارد برای گرمایش و پخت و پز و … نقش مهمی در پیشگیری از سوختگی دارد.

 

رییس مرکز آموزشی درمانی سوانح و سوختگی ولایت رشت با بیان اینکه از ابتدای سالجاری تاکنون ۲۵۲ زن و ۴۷۵ مرد به دلیل سوختگی در این مرکز بستری شدند ، خاطرنشان کرد:تعداد دختران و پسران زیر ۱۵ سال دچار سوختگی نیز به ترتیب ۶۳ و ۱۳۴ نفر می باشد.

 

مبین یادآور شد:۳۹ نفر از ابتدای سالجاری تاکنون بر اثر جراحات ناشی از سوختگی در استان فوت شده اند.

 

رئیس قطب جامع سوختگی کشور با بیان اینکه گیلان جزو استان هایی است که صدمات ناشی از سوختگی چهارشنبه سوری در آن کنترل شده است، تصریح کرد:چشم انداز و آینده درمان سوختگی ارایه ایده های خلاقانه و کم هزینه و همچنین استفاده از روش های درمانی نوین برای درمان سوختگی است که در این راستا ضرورت دارد طرح ها و مقالات پژوهشی کاربردی شوند و بتوانند روش های درمانی ساده و کم هزینه را جهت درمان بهتر سوختگی ارایه دهند.

 

وی از فعالیت مجمع خیرین سلامت سوختگی در استان خبر داد و گفت :این مجمع با کمک خیرین طی سالجاری حدود ۶۰ میلیون تومان منابع مالی جمع آوری نموده که این منابع در راستای ارائه کمک به بیماران هزینه می شود.

 

دکتر مبین یادآورشد:با توجه به هزینه های بالای درمان سوختگی و همچنین تامین بخشی از منابع مالی جهت تجهیز و ارایه درمان های نوین پزشکی در بخش سوختگی به بیماران، کمک خیرین می تواند بسیار مهم و تاثیر گذار باشد.

 

وی خواستار حمایت های خیرین سلامت در مجمع خیرین سلامت سوختگی مرکز آموزشی درمانی ولایت رشت شد.

  • نویسنده : رشت-هویت گیلان:سمانه عادلی راجیری