رضوانشهر-هویت گیلان:مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ ایران (چوکا) گفت: شرکت چوکا در سه ماهه نخست سالجاری با 11 هزار و 543 تن تولید ، نسبت به مدت مشابه سال گذشته ، 352 درصد افزایش تولید داشته است.

به گزارش هویت گیلان ؛ ایرج زمانی فرد مدیرعامل و نائب رئیس هیات مدیره صنایع چوب و کاغذ چوکا در نشست خبری با رسانه های گروهی استان ضمن گرامیداشت ۱۷ مرداد یاد و خاطره شهید محمود صارمی و روز خبرنگار با اشاره به سیاست های ابلاغی شستا در خصوص شفاف سازی اظهار داشت: بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری در خصوص توجه به تولید ، جذب نیروهای جوان ، خودکفایی کشور ، استفاده از پتانسیل های داخل کشور ، سیاست های شستا و ابلاغ اصل شفافیت ، برنامه ریزی اعضای هیات مدیره شرکت چوکا برای خارج کردن شرکت از وضعیت زیان دهی از اصول سیاست های شرکت چوکا برای افزایش عملکرد و تغییر وضعیت این شرکت بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد:در اواخر سال ۹۸ بر اساس سیاست های شرکت چوکا ، برنامه خروج از وضعیت زیان دهی این شرکت تدوین و در هیات مدیره تصویب شد در ابتدای سال گذشته نیز به تصویب هیات مدیره هلدینگ سلولزی و هیات مدیره هلدینگ تاپیکو و شستا رسید .

 

مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ ایران (چوکا) تصریح کرد: همدلی و همراهی پرسنل ، تامین منابع و مساعدت مالی شستا بمنظور ارائه سرمایه در گردش درخروج شرکت چوکا از وضعیت زیان دهی تاثیرگذار بوده است.

 

وی تصریح کرد:تامین سرمایه در گردش از سوی شستا نیازمند اعتماد سازی بود که علاوه برپرسنل و مدیران شرکت چوکا ، رسانه ها نیز با شفاف سازی و بیان مشکلات در این اعتماد سازی نقش مهمی ایفا نمودند.

 

زمانی فرد یادآور شد:طی یکسال گذشته ، تولید شرکت چوکا نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ ، با ۳۵ هزار و ۷۱۷ تن تولید ، ۱۵۰ درصد افزایش داشته است.

 

وی گفت:شرکت چوکا در سه ماهه سالجاری با ۱۱ هزار و ۵۴۳ تن تولید ، نسبت به مدت مشابه سال گذشته ، ۳۵۲ درصد افزایش تولید داشته است.

 

مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ ایران (چوکا) در خصوص تناژ فروش این شرکت خاطرنشان کرد:شرکت چوکا طی سال ۹۹ با ۳۳ هزار و ۷۳۷ تن فروش محصول ،۱۳۷ درصد نسبت به یکساله ۹۸ ، رشد داشته است .

 

وی متذکر شد:طی سه ماهه نخست سال جاری ، با ۷ هزار و ۳۷۷ تن فروش محصول ، ۲۶۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ، رشد در مقدار فروش داشته است.

 

زمانی فرد با اشاره به تاثیرکرونا و رکود ناشی از آن (توقف تولید و رکود بازار) در عملکرد شرکت چوکا تصریح کرد: شرکت چوکا طی سال ۹۹ نسبت به سال۹۸ و همچنین درسه ماهه سالجاری وضعیت بهتری دارد.

 

زمانی فرد با اشاره به ارزش فروش در شرکت چوکا اظهار داشت:این شرکت طی سال ۹۹ با ۲۷۶ میلیارد تومان فروش نسبت به سال ۹۸ ، رشد ۲۷۳ درصدی داشته است.

 

وی ادامه داد:میزان ارزش فروش طی سه ماهه نخست سالجاری نیز ۸۹ میلیارد تومان بوده است که این میزان فروش نسبت به سه ماهه اول سال گذشته ، رشد ۵۳۱ درصدی را نشان می دهد.

 

مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ ایران (چوکا) عنوان کرد:از سال ۹۵ شرکت چوکا در حال زیان دهی بود ، هرساله بیش از ۶۰ میلیارد تومان زیان دهی داشت ، طی سال ۹۸ نیز زیان شرکت ۶۷ میلیارد تومان بود.

 

وی با بیان اینکه طی سال ۹۹ زیان دهی شرکت به ۲۴ میلیارد تومان کاهش یافت ، گفت:طی سال ۹۹ زیان شرکت نسبت به سال ۹۸ ، ۱۳۹ درصد کمتر شد.

 

زمانی فرد یادآور شد:طی سه ماهه اول سالجاری ، شرکت چوکا با ۲۶ میلیارد ریال به سودهی ۱۲۲ درصدی رسیده است و بعد گذشت ۸ سال شرکت چوکا به سودآوری دست یافت.

 

وی متذکر شد:این موفقیت حاصل همدلی و همراهی پرسنل و مدیران چوکا ، حمایت شستا و همراهی رسانه ها است.

 

مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ ایران (چوکا) تصریح کرد:مدیران و مسئولان شهرستانی و همچنین مجموعه شستا در راستای حمایت از تولید و نقش تاثیرگذار آن در ایجاد اشتغال حمایت های خوبی از شرکت چوکا داشته اند.

 

وی با تاکید بر اینکه چوکا نیازمند توجه و حمایت مسئولان استان است ، گفت:متاسفانه در سطح استان هیچ کمک و حمایتی از شرکت چوکا صورت نگرفته و این شرکت مورد توجه صنعت استان نبوده است.

 

زمانی فرد در خصوص مشکلات شرکت چوکا تصریح کرد:قطعی گاز ، توقف کامل تولید به مدت ۲۱ روز به دلیل مشکل قطعی برق ، توقف تولید در روز ، فعالیت تولید به دلیل مشکل برق تنها در شب و قبل از آن نیز تاثیر گذاری قطعی های برق موجب کاهش تولید و در نتیجه از دست دادن بازار فروش شده است.

 

مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ ایران (چوکا) گفت:خسارت قطعی برق به تجهیزات شرکت چوکا به غیر از توقف تولید ، بیکاری پرسنل ، پرداخت حقوق چیزی حدود ۵۰ میلیارد ریال بوده است.

 

وی خروج چوب صنوبر از گیلان و انتقال آن به استان مازندران به عنوان بدهی منابع طبیعی به شرکتی در آن استان را از دیگر مشکلات شرکت چوکا عنوان کرد.

 

زمانی فرد گفت:به دلیل خروچ چوب از گیلان ، شرکت چوکا چوب مورد نیاز را برای تولید کاغذ از خارج از کشور وارد می کند که در این راستا نیازمند حمایت مسئولان استان است.

 

مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ ایران (چوکا) با بیان اینکه شرکت چوکا در ایام کرونا نیز اشتغالزایی کرده است ، خاطرنشان کرد:در ایام کرونا شرکت چوکا بیش از یکصد نفر نیرو جذب کرده و با راه اندازی خطوط جدید اشتغالزایی داشته است.