رشت-هویت گیلان:مدیر کل بهزیستی گیلان گفت:72 پروژه در هفته بهزیستی سال جاری با اعتباری بالغ بر 67 میلیارد تومان افتتاح شده است.

به گزارش خبرنگار هویت گیلان از رشت؛ دکتر حسین نحوی نژاد مدیر کل بهزیستی گیلان به مناسبت هفته بهزیستی ۲۲ الی ۲۸ تیر در نشست خبری با رسانه های گروهی استان اظهار داشت:بهزیستی استان با ۷۸۰ پرسنل ۱۷ اداره بهزیستی ،۶۵۰ نهاد غیردولتی و تشکل ، ۸۵ مرکز مثبت زندگی در حال ارائه خدمات به جامعه هدف است.

 

وی افزود:بیش از ۶۰ هزار خانوار بصورت مستقیم تحت پوشش بهزیستی استان هستند که از این تعداد ۴۴ هزار خانوار دارای معلول و ۶۷۰ خانواده نیز دارای دو معلول می باشند.

 

مدیر کل بهزیستی استان با بیان اینکه بیشترین آمارمعلولیت در استان معلولیت جسمی حرکتی و کمترین معلولیت ، معلولیت گفتاری است ، خاطرنشان کرد:۸ درصد بیماران روانی مزمن، ۲۵ درصد معلول ذهنی ، ۴۰ درصد معلول جسمی حرکتی ،حدود ۱۰ درصد معلول بینایی ، ۱۳ درصد معلول شنوایی معلولیت های استان را تشکیل می دهند که در مجموع ۳۵ درصد معلولین خانم و ۶۵ درصد آقا هستند.

 

وی در خصوص خانواده های آسیب دیده تصریح کرد:۱۷ هزار خانوار آسیب دیده (زنان سرپرست خانوار ، کودکان فاقد سرپرست موثر ، دختران و زنان آسیب دیده ) در استان بطور موقت یا دائم تحت پوشش خدمات بهزیستی استان می باشند.

 

دکتر نحوی نژاد اذعان داشت:قریب به ۴۰ هزار خانوار تحت پوشش بهزیستی استان ، مستمری ماهانه از بهزیستی دریافت می کنند که از سال ۹۷ تاکنون مستمری ها رشد ۳۰۰ درصدی داشته اند.

 

وی با اشاره به اینکه از اول انقلاب تا سال ۹۷ ،۵۰۰ هزار مددجو از بهزیستی مستمری دریافت می کردند ، گفت:از سال ۹۷ تاکنون ۶۰۰ هزار نفر دیگر به تعداد مستمری بگیران بهزیستی در استان اضافه شده است .

 

دکتر نحوی نژاد یادآور شد:۱۰ هزار نفر دیگر نیز در نوبت دریافت مستمری هستند که تا پایان تابستان سالجاری ، قسمت اعظم و واجد شرایط تحت پوشش قرار می گیرند.

 

مدیر کل بهزیستی استان عنوان کرد:برخی از معلولین قطع نخاع نیز علاوه بر مستمری ، حق پرستاری نیز دریافت می کنند و امسال تلاش سازمان بر این است که حق پرستاری به همه معلولین شدید و خیلی شدید تعلق گیرد.

 

وی با اشاره به افزایش یارانه مراکز شبانه روزی غیردولتی خاطرنشان کرد:قریب به ۳ هزار نفر از سالمندان ، معلولین وبیماران روانی مزمن در مراکز شبانه روزی نگهداری می شوند که بعد از هفته بهزیستی سال جاری یارانه های مراکز غیردولتی و شبانه روزی حداقل ۸۰ درصد افزایش می یابد.

 

دکتر نحوی نژاد اظهار داشت:۱۴ مرکز شبانه روزی معلولان ذهنی ، ۱۷ مرکز شبانه روزی نگهداری سالمندان ، ۶ مرکزشبانه روز نگهداری معلولان روانی مزمن و … در مجموع ۴۱ مرکز شبانه روزی در استان به ۳ هزار نفر خدمات ارائه می دهند.

 

وی یادآورشد:در ۱۷ مرکز شبانه روزی سالمندان نیز ۹۵۰ نفر از خدمات مستقیم این مراکز استفاده می کنند.

 

نحوی نژاد گفت:۵۷ مرکز روزانه آموزشی یا کارگاه تولیدی حمایتی نیز به هزار نفر خدمات آموزشی و توانبخشی ارائه می کنند.

 

مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه ۳۰ هزار نفر از معتادان طی سال گذشته بصورت سرپایی درمان شدند ، خاطرنشان کرد:معتادانی که بصورت سرپایی درمان نمی شوند و دارای مشکلات حادی هستند توسط خانواده ها یا با دستگیری به بهزیستی تحویل داده می شوند که ظرفیت در۵۰ کمپ استان حدود هزار و ۷۰۰ نفر است و برای ۵۰ نفر هم از معتادان متجاهر طبق ماده ۱۶ ظرفیت وجود دارد.

 

وی یادآور شد:طی سال گذشته حدود ۴۷۰ نفر معتاد متجاهر که با دستگیری نیروی انتظامی به بهزیستی تحویل داده شده بودند از سوی بهزیستی ساماندهی شدند.

 

نحوی نژاد از فعالیت دادگاه درمان مدار در بهزیستی استان خبرداد و گفت :معتادان متجاهر پس از دستگیری به بهزیستی تحویل داده می شوند و تست اعتیاد و کرونا از آنها گرفته می شود و قاضی که در بهزیستی حضور دارد حکم صادر می کند که به صورت سرپایی ، بستری و … درمان شوند.

 

مدیر کل بهزیستی استان در خصوص ایجاد اشتغال تصریح کرد: بند ب تبصره ۱۶ برای کمیته امداد و بهزیستی است که تسهیلات بدون بهره با بازپرداخت دراز مدت به جامعه هدف پرداخت می کنند طی سال گذشته از این بند ب با ۶۱ میلیارد تومان اعتبار هزار و ۷۵۰ مورد اشتغال ایجاد شد.

 

وی ادامه داد:پرداخت حق بیمه سهم کارفرما از دیگر راهکارهای بهزیستی برای ایجاد اشتغال است که حدود ۳۰۰ مورد اشتغال نیز از این طریق ایجاد شد و در مجموع ۲ هزار و ۵۰ مورد شغل طی سال گذشته ایجاد شد.

 

نحوی نژاد خاطرنشان کرد:امسال با اعتبار ۷۸ میلیارد تومان سقف وام ها افزایش می یابد وامید است ۲ هزار شغل بصورت پایدار ایجاد شود.

 

وی متذکر شد:سال گذشته از ۲ هزار مورد شغل ایجاد شده ، ۵۰۰ نفر از معتادان بهبود یافته بودند.

 

مدیر کل بهزیستی استان با اشاره به تفاهنامه بهزیستی با قرارگاه سازندگی بسیج ، قرارگاه خاتم الانبیا سپاه پاسداران ، بنیاد مستضعفان ، بنیاد مسکن و خیرین در خصوص ساخت مسکن خاطرنشان کرد:از سال ۸۸ تاکنون ۳هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی ساخته و تحویل داده شده است ، طی سال گذشته نیز ۶۰۰ واحد مسکونی تحویل داده شد و امید است طی سال جاری نیز ۶۰۰ واحد ساخته و تحویل داده شود.

 

وی گفت:تا پایان سالجاری ساخت واحد مسکونی برای خانواده های دو معلول یا بیشتراز دو معلول فاقد مسکن به پایان برسد و نهضت ساخت مسکن برای خانواده های تک معلولی و زنان سرپرست خانوار آغاز شود.

 

مدیر کل بهزیستی استان با اشاره به اجرای خدمات غربالگری تصریح کرد:هر ساله بینایی ۵۵ هزار کودک ۳ تا ۶ سال از سوی بهزیستی استان غربالگری می شود همچنین قریب به ۱۹ هزار نوزاد نیز در بیمارستان های استان غربالگری شنوایی می شوند.

 

وی با بیان اینکه اورژانس اجتماعی بهزیستی نیز در خصوص معلول آزاری ، سالمند آزاری ، خودکشی ، خشونت های خانگی و … ورود می کنند ، اذعان داشت:با خط تلفن اورژانس اجتماعی طی سال گذشته ۱۶ هزار تماس برقرار شده است.

 

نحوی نژاد خدمات سیار اورژانس اجتماعی را ۶ هزار و ۶۰۰ مورد عنوان کرد و افزود:اورژانس اجتماعی در مناطق حاشیه نشین و آسیب خیز نیز ۸ هزار مورد حضور داشته است.

 

وی گفت:کودکان کارخیابان هم در استان از لحاظ تغذیه ، آموزش و … تحت پوشش تشکل های غیر دولتی بهزیستی خدمات دریافت می کنند و هزار مورد در خصوص کودکان کار خیابانی اورژانس اجتماعی ، روانشناسان و مددکاران دخالت داشته اند.

 

وی از فعالیت خانه سلامت برای دختران و زنان در معرض آسیب ، آسیب دیده و … خبرداد و گفت:بهزیستی استان در این مورد نیز ۱۱ هزار مداخله داشته است.

 

نحوی نژاد یادآورشد:خدمات مشاوره ای بهزیستی نیز از طریق شماره تلفن ۱۴۸۰ از صبح تا ۱۲ شب به دلیل شرایط کرونایی به ارائه خدمات مشاوره ای می پردازد و طی سال گذشته ازمراکز مشاوره حضوری دولتی و غیر دولتی ۲۵ هزار نفر و مشاوره تلفنی نیز۳۶ هزار نفر خدمت گرفتند.

 

وی خاطرنشان کرد:در اجرای طرح محب بهزیستی(ارائه خدمات به سیل زدگان و …) روانشناسان در ۱۳۰ هزار مورد مداخله داشته اند .

 

مدیر کل بهزیستی استان یادآور شد:۱۰۱ مرکز مشاوره غیردولتی با مجوز بهزیستی دراستان فعالیت می کنند.

 

نحوی نژاد تصریح کرد:هزار کودک یتیم تحت پوشش بهزیستی استان هستند که از این تعداد ۸۰۰ مورد در خانواده با پدر بزرگ و مادربزرگ و … زندگی می کنند و تنها ۲۰۰ یتیم در مراکز ایتام هستند.

 

مدیر کل بهزیستی استان در خصوص برنامه های هفته بهزیستی سال جاری گفت:۷۲ پروژه در هفته بهزیستی سال جاری با اعتباری بالغ بر ۶۷ میلیارد تومان افتتاح شده است.

 

وی ؛ افتتاح ۵ مرکز روانشناختی ، ۳ مرکز حوزه توانبخشی ، ۳ مرکز اجتماعی و … را از پروژه های افتتاحی هفته بهزیستی عنوان کرد.

 

نحوی نژاد تصریح کرد:۵۹ طرح اشتغالزایی نیز در هفته بهزیستی سال جاری افتتاح شده که برای ۱۴۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

 

وی گفت:۶۰ واحد مسکونی هم طی هفته بهزیستی به مددجویان تحت پوشش تحویل داده شد.

  • نویسنده : رشت-هویت گیلان:سمانه عادلی راجیری