رشت-هویت گیلان:فرهاد دلق پوش در جلسه شورای معادن گیلان که با حضور استاندار و تنی چند از نمایندگان مجلس و سایر اعضای قانونی در محل استانداری برگزار شد گفت: بهره‌برداری اصولی و فنی از مواد معدنی باید اولویت اول بهره برداران معادن باشد و عدم رعایت اصول فنی در معادن باعث سلب صلاحیت معدنکار خواهد شد.

به گزارش هویت گیلان نقل از روابط عمومی سازمان صنعت معدن و تجارت استان گیلان ؛رئیس سازمان صمت گیلان با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی معدن توسط مسئولین فنی حسب قانون بر معادن نظارت خواهند داشت، افزود: این موضوع نافع مسئولیت حفاظت فنی و برداشت اصولی بهره برداران معادن نخواهد بود و همواره باید به طور دقیق روند فنی برداشت مواد معدنی را رعایت نموده و به سازمان گزارش نمایند.

 

وی با تاکید بر انجام وظایف نظارتی سازمان نظام مهندسی معدن بر معادن استان گیلان، اظهار داشت: نظام مهندسی معدن همچون نظام مهندسی ساختمان بایستی به تکالیف خود به طور کامل عمل نماید تا شاهد مخاطرات در فعالیت‌های معدنی نباشیم.

 

دکتر دلق پوش با اشاره به این‌که که در گذشته مجوزهایی صادر شده که مبانی علمی و فنی نداشته است، گفت: بازنگری و رصد فعالیت‌های برخی از معادن نشانگر این است که صدور برخی از آنها بر مبنای سهل‌الوصول بودن و تشخیص ظاهری بوده و نکات فنی و اصول علمی به نحو مطلوب در آنها دیده نشده است که در برخی از آنها شاهد خسارات هستیم.

 

رئیس سازمان صمت گیلان با بیان اینکه در چند سال اخیر ساماندهی و سلب صلاحیت برخی از معادن مشکل‌دار و راکد یکی از اولویت‌های سازمان صمت گیلان بوده، عنوان کرد: در صدور مجوزهای جدید بیشترین حساسیت را داریم و برای صدور مجوز از ۱۵ مرجع رسمی و دستگاه مرتبط استعلام به عمل می آوریم و بعد از آن برای بهره‌بردار اجازه فعالیت صادر می گردد.