صومعه سرا-هویت گیلان:برای اولین بار از دستگاه ابریشم کشی جدید خانگی در روز مزرعه ابریشم در شهرستان صومعه سرا استفاده شد.

به گزارش هویت گیلان نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان؛ مهندس«منشی زاده» با اشاره به روز مزرعه ابریشم گفت: روز مزرعه به عنوان یکی از روش های ترویجی موثر، در راستای تحقق برنامه های مدیریت دانش(انتقال یافته های نوین) در طرح نظام نوین ترویج کشاورزی و یاوران تولید است.

 

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه روز مزرعه ابریشم به صورت نمادین ۱۳خردا ماه جاری در مزرعه ابریشم پرنیان مرکز توسعه نوغانداری کشور در روستای چمن دهستان طاهرگوراب شهرستان صومعه سرا برگزار شد اظهار کرد: با توجه به توسعه فناوری جدید در تولید ابریشم، برنامه روز مزرعه ابریشم با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان صومعه سرا، مرکز توسعه نوغانداری استان، نماینده شرکت تولیدکننده دستگاه مکانیزه ابریشم کشی جدید خانگی برگزار گردید.

 

وی افزود: در این برنامه که محققین، کارشناسان، مروجین و نوغانداران پیشرو به منظور انتقال یافته های نوین تحقیقاتی و تبادل دانش، اطلاعات و تجارب نوغانداران منطقه با مروجین مسئول پهنه و کارشناسان حضور داشتند، ماشین جدید «ابریشم کشی خانگی» با محوریت موضوع فناوری جدید در تبدیل پیله ابریشم به نخ ابرشیم و ابریشم کشی مکانیزه، بکار گرفته شد.

 

منشی زاده در ادامه، هدف از معرفی و نحوه استفاده از دستگاه ابریشم کشی خانگی را، حمایت از نوغانداران با کاهش هزینه و افزایش درآمد از طریق حذف واسطه ها برای تولید پیله به ابرشیم و تلاس در جهت تبدیل مستقیم این صنعت به نخ ابریشم توسط خود بهره برداران عنوان کرد.

 

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان