رشت-هویت گیلان:استاندار گیلان با بیان اینکه حفظ سلامت شهروندان اولویتی با اهمیت است، گفت: لازمست نهادها ، دستگاه‌های فرهنگی و البته رسانه‌ها برای پیشگیری از آلودگی هوا نقش‌آفرینی موثری داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری هویت گیلان نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع امروز (یکشنبه) در جلسه کارگروه مبارزه با آلودگی هوای گیلان؛ بر ضرورت حفظ سلامت شهروندان، حفاظت از اشتغال موجود و پیشگیری از آسیب های ناشی از تغییر شرایط اقلیمی اشاره و بیان کرد: قانون هوای پاک از جمله قوانین مترقی برای توسعه جامعه و کشور محسوب می شود.

وی فرهنگ سازی و توجه بیشتر مردم به پیشگیری از آلودگی هوا و نقش آفرینی موثر دستگاه های فرهنگی، موسسات تحقیقاتی، آموزش و پرورش و مراکز آموزش و عالی، رسانه ها، صدا و سیما و نیز دستگاه های متولی در راستای افزایش ضریب اطمینان استانداردها را مورد تأکید قرار داد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه دستگاه ها باید با همکاری و هم افزایی مضاعف نسبت به اقدامات کوتاه مدت و بلندمدت اهتمام ورزند، گفت: نظارت جدی بر کارت معاینه فنی تاکسی ها، کامیون ها و اتوبوس ها از طریق اتحادیه تاکسیرانان و راهداری و حمل و نقل جاده ای و خودروهای شخصی با همکاری پلیس راهور و نیز پایش مستمر خودروهای دستگاه های اجرایی، می تواند در کاهش آلایندگی موثر باشد.

دکتر زارع برخورد با شرکت های آلوده کننده هوا و اطلاع رسانی آن از طریق رسانه ها را نیز موجب بازدارندگی و پیشگیری از آسیب های آلایندگی توسط دیگر شرکت ها و مراکز پرخطر دانست.

در این جلسه علاوه بر بررسی اقدامات دستگاه های عضو کارگروه در راستای اجرای قانون هوای پاک، گزارش اداره‌کل هواشناسی در خصوص بروز پدیده گرد و غبار در استان نیز ارائه شد.