رشت-هویت گیلان:رئیس سازمان صمت گیلان همزمان با روز جهانی چای در بازدید روز جمعه از کارخانجات چای شهرستان املش، اظهار داشت: صنعت چای گیلان می‌تواند با صادرات، مسیر جهانی شدن را طی نموده و توجه بازارهای بین المللی را به خود جلب کند.

به گزارش پایگاه خبری هویت گیلان نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان؛ فرهاد دلق پوش رئیس سازمان صمت استان از چای به عنوان یک کالای استراتژیک یاد کرد و گفت: چای گیلان؛ با بسته بندی و کیفیت مناسب، بعنوان پرمصرف ترین نوشیدنی جهان پس از آب، می‌تواند اقتصاد گیلان و حتی کشور را متحول نماید.

 

وی ظرفیت صنعت چای را بسیار بالاتر از میزان بهره مندی فعلی آن دانست و افزود: صنعت چای با اقلیم و آمایش سرزمینی گیلان کاملا سازگار است و متکی به هیچ عامل خارجی نیست و به عنوان یک صنعت پایدار و بومی می‌تواند زنجیره ارزش اقتصادی مداومی را برای این سرزمین تثبیت نماید.

 

رئیس سازمان صمت گیلان از تشکیل میز کالایی چای در سال گذشته در لاهیجان سخن گفت و عنوان کرد: تلاش بر این است که به همت و اتفاق نظر تولیدکنندگان چای استان برای اعتلای بازار چای ارگانیک و نفوذ بهتر این محصول با استفاده از ظرفیت های موجود؛ چرخش مالی و افزایش اشتغال مناسب این صنعت رقم بخورد.

 

دلق پوش به قدمت ۱۲۰ ساله کشت چای در ایران و لزوم حمایت بیشتر از این کالای اصیل گیلانی اشاره کرد و گفت: ۱۸۲ کارخانه چای در سطح کشور فعال است، که بیش از ۲۸ هکتار از اراضی شمال کشور زیرکشت محصول چای به صورت دیم هستند که این ظرفیت می تواند با برنامه ریزی مناسب به چند برابر افزایش یابد.

 

وی حمایت از صادرات کالای غیرنفتی را از برنامه های سازمان صمت برشمرد و تاکید کرد: برندسازی کالاهای گیلانی به ویژه صنایع بومی و پایدار؛ باعث معرفی و شناساندن این محصولات و تحول صادراتی برای افزایش مزیت رقابتی در سطح جهانی خواهد شد.

 

گفتنی است؛ روز ۲۱ ماه می میلادی بعنوان روز جهانی چای می باشد که هرساله در سطح جهان، جشنواره هایی به این مناسبت در کشورهای تولید کننده این نوشیدنی پرمصرف برگزار می گردد.