رشت-هویت گیلان:معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تاکنون ۱۹۴ هزار هکتار از اراضی شالیزاری این استان معادل ۸۱ درصد نشاء شده است.

به گزارش پایگاه خبری هویت گیلان نقل از روابط عمومی سازمان، سید عای موسوی با بیان اینکه امسال با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی در هنگام خزانه گیری و مدیریت آب، فعالیت نشاء کاری در این استان رضایت بخش است اظهار داشت: بخشی از نشاکاری اراضی شالیزاری گیلان به روش مکانیزه و بخشی هم به روش سنتی انجام و پیش بینی می شود که ۱۷۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری این استان به روش مکانیزه کشت شود.

 

وی با اشاره به ضرورت توجه شالیکاران در استفاده از مکانیزاسیون برای کاشت و برداشت برنج افزود: استفاده از دستگاه های نشاکاری و برداشت برنج برای کشاورزان مقرون به صرفه است ضمن اینکه با بهره گیری از مکانیزاسیون هزینه های تولید برنج نیز کاهش می یابد.

 

مدیر زارعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان داشت: ۱۷۱ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان گیلان در داخل شبکه از آب سدسفید رود و بقیه خارج از شبکه از آب رودخانه ها، آب بندان ها و چاه ها بهره مند هستند.

 

وی از شالیکاران خواست تا در فرصت باقیمانده “پایان اردیبهشت” نسبت به نشاء اراضی شالیزاری شان اقدام کنند.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی، گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است.

 

بیش از ۳۱۷ هزار بهره بردار بخش شالیکاری گیلان همه ساله برای کاشت برنج اقدام می کنند . به طور معمول  ابتدا در فصل زمستان دو نوبت زمین های شالیزاری را همزمان با بارش های زمستانه شخم می زنند تا هم زمینه نفوذ آب به خاک را فراهم آورند و هم نسل آفات باقیمانده در پوشش گیاهی نابود شود. شخم زمستانه در کاهش میزان نیاز شالیزارها به آب در فصل کاشت و داشت نقش مهمی دارد.

 

پس از آن در نیمه اول فروردین ماه، خزانه گیری نشاء برنج آغاز می شود و از نیمه دوم فروردین تا پایان نیمه اول اردیبهشت ماه، نشاء برنج دستی یا مکانیزه به زمینی که از قبل با تیلر آماده و سپس آب تخت شده، منتقل می شود.

 

از نیمه دوم اردیبهشت ماه تا اواسط نیمه اول تیرماه نیز فصل داشت برنج است که در این مدت، وجین و مراقبت های گیاهی انجام می شود. از اواخر نیمه دوم تیر تا پایان شهریورماه نیز به تناسب جدول زمان کاشت، فصل برداشت برنج در استان گیلان است.

 

این عملیات بسته به شرایط آب و هوایی از لحاظ زمانی گاهی زودتر یا دیرتر انجام می گیرد.

 

ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌ های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود، بیشترین رقم‌ های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود.

 

بیشترین اراضی شالیکاری گیلان در شهرستان‌های رشت و صومعه سرا واقع است.

 

سال گذشته ۱۶۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان گیلان به روش مکانیزه کشت شد.