رشت-هویت گیلان:مدیرکل ثبت احوال گیلان از تولد هزار و ۷۹۰ نوزاد از ابتدای سال جاری تاکنون و کاهش ۷/۴ (هفت و چهار دهم) درصدی میزان موالید در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری هویت گیلان ؛مدیرکل ثبت احوال گیلان در گفت‌وگو با همشهری آنلاین اعلام کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون هزار و ۷۹۰ نوزاد شامل ۹۳۴ نوزاد پسر و ۸۵۶ نوزاد دختر در گیلان متولد شدند. میزان موالید در شهرهای گیلان ۱۳۳۳ مورد و در روستاها ۴۵۷ مورد ثبت شده است.

حسن وفائی افزود: بیشترین فراوانی نام دختر در گیلان فاطمه، آوا و تیلا است. وی در نوزادان پسر نیز نام‌های ابوالفضل، آیهان و مِهراد را دارای بیشترین فراوانی اعلام کرد.

وی بیان کرد: آمار متولدین سال ۱۳۹۹ کاهش ۷/۴درصدی را نسبت به سال ۹۸ نشان می‌دهد. در سال ۹۹، ۲۲ هزار و ۸۱۵ تولد و در سال ۹۸، ۲۱ هزار و ۱۳۲ تولد در ثبت احوال گیلان به ثبت رسیده است. همچنین در میزان وفات نیز گیلان در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، ۷/۲ درصد (هفت و دو دهم درصد) رشد داشته است.

وفایی افزود: آمار فوتی‌های گیلان در سال ۹۸، ۱۸ هزار و ۳۸۲ نفر و در سال ۹۹، ۱۹ هزار و ۷۱۱ نفر ثبت شده است.

این مقام مسئول درباره آمار ازدواج و فوتی در سال گذشته اظهار کرد: میزان ازدواج در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، ۴/۸درصد (چهار و هشت درصد) و آمار ثبت طلاق ۰/۲ (دو دهم درصد) افزایش پیدا کرده است.

گیلان پیرترین استان کشور از لحاظ رشد جمعیتی است. آخرین جمعیت استان بر اساس داده‌های سال ۱۳۹۹، ۲ میلیون و ۵۷۱ هزار نفر بوده است. طی این آمار، روزانه به طور میانگین ۵۹ مورد تولد در گیلان ثبت می‌شود و شهرستان‌های تالش، آستارا و ماسال دارای بالاترین میانگین نرخ تولد استانی هستند.