رشت-هویت گیلان:استاندار گیلان با تأکید بر مدیریت مصرف بهینه آب کشاورزی با توجه به کاهش نزولات آسمانی، گفت: رعایت تقویم زراعی از سوی شالیکاران ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری هویت گیلان نقل از خبرگزاری مهر، ارسلان زارع پیش از ظهر دوشنبه در حاشیه آغاز کشت مکانیزه برنج در گیلان در گفتگو با خبرنگاران، اظهار کرد: اقدامات و برنامه ریزی خوبی در سال‌های اخیر برای کاهش میزان وابستگی به واردات برنج از خارج انجام شده است.

 

وی با اشاره به افزایش کیفیت و کمیت تولید برنج، افزود: با وجود محدودیت در منابع آبی تلاش شده تا با استفاده از مکانیزاسیون و تحقیقات در بهبود ارقام و گونه‌های برنج شاهد افزایش کیفیت و کمیت تولید برنج باشیم.

 

استاندار گیلان در ادامه با بیان اینکه مکانیزاسیون نقش مهم در مدیریت مصرف بهینه آب کشاورزی دارد، گفت: استان گیلان بیش از یک میلیون ۱۰۰ هزار تن شلتوک تولید می‌کند که این میزان ۳۰ درصد برنج کشور را تأمین می‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه کشاورزی به ویژه شالیکاری سهم فراوانی در اشتغال استان دارد، اضافه کرد: ۳۰۰ هزار بهره بردار به صورت مستقیم در این بخش فعالیت می‌کنند با تلاش و حمایت‌های صورت گرفته سهم گردش مالی این محصول در گیلان در سال گذشته ۱۵۰ هزار میلیارد ریال بود.

 

زارع همچنین به اقبال مردم از بهره گیری از تسهیلات خرید ماشین آلات کشاورزی، گفت: مجموعه بهره‌مندی از مکانیزاسیون به حدود ۷۰ درصد رسیده است.

 

وی با بیان اینکه انتظار می‌رود با برنامه‌های حمایتی در سال جاری زمینه توسعه ماشین آلات و پوشش بیشتر مکانیزاسیون در فرآیند تولید محصول برنج فراهم شود، اضافه کرد: با توجه به کاهش میزان نزولات آسمانی در مقایسه با سال گذشته مدیریت مصرف بهینه آب باید به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد.