رشت-هویت گیلان:رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان با اشاره به آغاز کشت بادام‌ زمینی در استان گفت: کشت این محصول در حدود سه هزار هکتار انجام می‌شود و بالغ‌ بر پنج هزار بهره بردار دارد.

به گزارش پایگاه خبری هویت گیلان نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان؛ «مسعود الماسی»  از آغاز کشت بادام زمینی در گیلان خبر داد و در خصوص وضعیت کشت این محصول در استان گیلان گفت: سطح زیرکشت بادام زمینی در استان گیلان حدود سه هزار هکتار و تولید غلاف آن نیز حدود ۱۲ هزار تن با تعداد پنج هزار بهره بردار، است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان کرد: ارزش اقتصادی این محصول در پیک عرضه بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده که عمدتاً به مصرف آجیلی می رسد.

وی تصریح کردشهرستان آستانه اشرفیه با سطح زیرکشت ۲ هزار و ۵۶۷ هکتار و تولید ۸۰ درصد بادام زمینی با میزان ۱۰ هزار و ۱۱ تن مرکز عمده تولید بادام زمینی در کشور است که تولید غلاف (خشک) آن بیش از ۹ هزار تن بوده و در شهرستان های رشت، تالش، انزلی و رودبار نیز در سطوح کمتر کشت می شود.

 

الماسی با اشاره به ۵۰ هکتار کشت مکانیزه و برداشت مکانیزه بادام زمینی با استفاده از دستگاه خرمنکوب بادام زمینی اضافه کرد: هشت واحد کارخانه فرآوری بادام زمینی در آستانه با ظرفیت هر کدام در سال یک هزار و ۵۰۰ تن فعالیت دارند و تعداد کارگاه های سنتی بادام در آستانه نیز ۲۰۰ واحد است.

وی در پایان فعال کردن بخش خصوصی در زمینه خالص سازی توده های ارقام بادام زمینی و تولید بذر، راه اندازی دفتر فعالیت های تحقیقاتی بادام زمینی در شهرستان آستانه اشرفیه را از جمله اقدامات انجام گرفته برای کشت و کار این محصول برشمرد.