رشت-هویت گیلان:معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در هفتمین جلسه کمیته فنی مدیریت بیماری کرونا عنوان کرد: سلامت مردم و جامعه ،اولویت اصلی و هدف نظام سلامت است.

به گزارش پایگاه خبری هویت گیلان نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا) ؛ دکتر آبتین حیدرزاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در هفتمین جلسه کمیته فنی مدیریت بیماری کرونا ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان بیان کرد: امیدواریم بتوانیم در این ماه پر برکت از فیوضات این ماه استفاده ببریم و ا ن شاء الله رفتار ما و دعاهای ما بتواند باعث شود تا این بیماری در استان ،کشور و در جهان ریشه کن شود.

دکتر حیدرزاده با بیان این که سلامت مردم و جامعه اولویت اصلی و هدف مسوولان نظام سلامت محسوب می شود،  تصریح کرد: همه باید با هم همکاری و همراهی کنیم تا بتوانیم این شرایط  فعلی را  پشت ‌شر بگذاریم ، در شرایط فعلی وظیفه ما این است که سلامت مردم را در اولویت  قرار دهیم . ما هم به عنوان مدافعان امنیت و سلامت مردم، قیامت در محضر الهی پاسخگو هستیم.

وی با اشاره به انتظارات مردم از نظام سلامت و سیستم بهداشتی ، اظهار داشت : ما در همه حال باید مدافع شرایط سلامتی مردم باشیم اگرچه عادی انگاری در بین مردم وجود داشته باشد.

معاون  بهداشتی دانشگاه  تاکید کرد : وظیفه نظام سلامت این است که به نوعی مطالب ، پیام ها ، شعارهای بهداشتی ومیزان  ریسک ها را به مردم انتقال بدهد تا آنها بتوانند ریسک ها  را بپذیرند و با پروتکل های سلامت همگام شوند.  به عبارتی این هنر سیستم بهداشتی است که باید از تمام ابزارهای موجود در سیستم بهداشتی استفاده علمی نماید.

دکتر حیدرزاده در ادامه با بیان اینکه در مراکز خدمات جامع سلامت ( مراکز منتخب غربالگری بیماری کووید-۱۹  خدماتی مانند، بررسی و شناسایی، ویزیت پزشک، آموزش و اطلاع رسانی، نمونه گیری، مشاوره، غربالگری افراد و… به صورت کاملا” رایگان به شهروندان و هم استانی ها  ارایه می شود، تصریح کرد:  باید آموزش، اطلاع رسانی و ارایه خدمات بهداشتی در تمام مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان، جهت مراجعه افراد مشکوک به ویروس کرونا بطور دقیق و مستمر انجام گیرد.

وی یاد آور شد :  در مراکز منتخب کووید – ۱۹، افراد ارجاعی از سوی بهورزان ، مراقبان سلامت، سامانه‌های ۴۰۳۰ ، بخش خصوصی و همچنین مراجعانی که حضوری  پذیرش می شوند ، پس از تریاژ توسط مراقب سلامت یا پرستار مستقر در این مراکز  در صورت داشتن علایم بیماری به پزشک مرکز ارجاع داده می‌شوند تا معاینات بالینی دقیق انجام شود.

معاون بهداشتی دانشگاه مراقبت، حمایت و نظارت را سه رکن اساسی طرح “شهید حاج قاسم سلیمانی”برشمرد و افزود: آموزش مراقبت در منزل، اطلاع رسانی، بیماریابی، توزیع بسته های معیشتی، تامین بخشی از تجهیزات حفاظتی از دیگر فعالیت های این طرح است که باید با جدیت تمام انجام شود.

لازم به ذکر است: هفتمین جلسه کمیته فنی مدیریت بیماری کرونا، با حضور معاون بهداشتی دانشگاه بصورت وبینار با مدیران شبکه های بهدشت و درمان تابعه دانشگاه  در سالن کنفرانس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد.